Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 21 lutego 2017 r., sygn. I SA/Kr 1350/16

Podatek dochodowy od osób fizycznych

 

|Sygn. akt I SA/Kr 1350/16 | [pic] W Y R O K W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 21 lutego 2017 r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, w składzie następującym:, Przewodniczący Sędzia: WSA Stanisław Grzeszek, Sędziowie: WSA Paweł Dąbek (spr.), WSA Wiesław Kuśnierz, Protokolant st. sekretarz: Iwona Sadowska - Białka, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 21 lutego 2017 r., sprawy ze skargi Biura Podatkowego P.-F. s.c. J. F., D. L. w T., na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej, z dnia 12 października 2016 r. Nr [...], w przedmiocie określenia wysokości należności z tytułu pobranych i niewpłaconych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych, , , - s k a r g ę o d d a l a -,

Uzasadnienie

Decyzją z dnia 12 października 2016r. nr [...] Dyrektor Izby Skarbowej utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego z dnia 4 maja 2016r. Nr [...] w której organ I instancji orzekł o odpowiedzialności podatkowej "P." s. c. Biuro Podatkowe J.F., D.L. (dalej: strona skarżąca) jako płatnika oraz określił wysokość należności z tytułu pobranych i niewpłaconych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych od łącznej kwoty dokonanych pracownikom wypłat z tytułu stosunku pracy oraz innych umów za miesiące od lipca do grudnia 2012r.

Rozstrzygnięcia te zapadły w następującym stanie faktycznym.

W toku kontroli prowadzonej wobec strony skarżącej w zakresie prawidłowości obliczania i terminowości odprowadzania zaliczek na podatek dochodowy od wynagrodzeń pracowników w okresie od 1 lipca 2012r. do 31 grudnia 2012r., ustalono, że w dniu 1 lipca 2012r. pomiędzy stroną skarżącą a R. Sp. z o. o. we W. oraz w dniu 1 listopada 2012r. pomiędzy skarżącą spółką a K. Sp. z o. o.

w O. zostały zawarte umowy o świadczenie usług z zakresu tzw. outsourcingu pracowniczego. Z umów tych wynikało, że strona skarżąca jako usługobiorca zleca, a odpowiednio R. i K. jako usługodawca zobowiązuje się do świadczenia usług obejmujących w szczególności usługi rachunkowe i doradztwo podatkowe (§1 pkt 1 w/w umów). Usługodawca do realizacji usług zobowiązał się oddelegować osoby, zwane wykonawcami (osoby zatrudnione u usługodawcy na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia lub umowy o dzieło; §1 pkt 2). Usługodawca zobowiązał się wykonać usługi na podstawie i zgodnie z zamówieniem złożonym przez usługobiorcę w zakresie i ilościach szczegółowo określonych (§2 pkt 1). Zamówienie miało określać m. in. uzgodnioną przez strony kwotę wynagrodzenia za prawidłowe wykonanie usług. Usługodawca zobowiązał się do naliczania i rozliczania składek ZUS oraz zaliczek na podatek dochodowy od wykonawców (§3 pkt 8 w/w umów). Wykonanie usług miało być potwierdzane przez strony miesięcznie, do ostatniego dnia roboczego miesiąca, w którym dane usługi były świadczone (§ 4 pkt 1). Zgodnie z § 5 pkt 2 w/w umów rozliczenie realizacji usług miało być sporządzane w ciągu dwóch dni roboczych. Po dokonaniu ostatecznych uzgodnień w zakresie poprawności rozliczenia, następować miało przekazanie do usługodawcy oryginału rozliczenia zaakceptowanego przez obie strony celem wystawienia faktury. Na wypadek rozwiązania umowy, usługobiorca miał wstępować w prawa i obowiązki pracodawcy na podstawie art. 231 k.p. w stosunku do pracowników przejętych przez usługodawcę na podstawie umowy - porozumienia zawartej w dniu podpisania w/ w umów (§ 6 pkt 7).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00