Wyrok WSA w Krakowie z dnia 8 lutego 2017 r., sygn. II SA/Kr 681/16
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Andrzej Irla Sędziowie : WSA Paweł Darmoń (spr.) WSA Iwona Niżnik-Dobosz Protokolant : starszy sekretarz sądowy Małgorzata Piwowar po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 8 lutego 2017 r. sprawy ze skargi J. F. i S. F. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia 14 kwietnia 2016 r. nr [...] w przedmiocie wymierzenia kary pieniężnej za usunięcie drzewa uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu I instancji
Uzasadnienie
Prezydent Miasta [...] decyzją z dnia 17 lutego 2014 r. wymierzył solidarnie S. F. i J. F. administracyjną karę pieniężną za usunięcie drzewa - magnolii bez wymaganego zezwolenia.
Samorządowe Kolegium Odwoławcze w [...] po rozpatrzeniu odwołania stron decyzją z dnia 1 kwietnia 2014 r. znak [...] uchyliło zaskarżoną decyzję w całości i przekazało sprawę do ponownego rozpoznania Organowi I instancji. W ocenie Kolegium magnolia istnieje, z pozostawionego pnia wyrastają odrosty, posiadające znaczna wysokość i są w pełni żywotne, a mając na uwadze komentarze W. Radeckiego, oraz K. Gruszeckiego w zakresie definicji drzewa, oraz wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 15 stycznia 2013 r. sygn. akt II OSK 1667/11 zachodzi konieczność dokonania specjalistycznych ustaleń przez biegłego, czy wycięcie kilka lat temu dwóch odnóg pozbawiło pozostałą część drzewa cech dendrologicznych i czy istniejący obecnie odrost na pozostawionym pniu jest odtworzeniem korony drzewa, a dopiero jednoznaczna odpowiedź na postawione zagadnienia może wskazać, czy doszło do wycięcia drzewa, czy jego zniszczenia.
Po przeprowadzeniu ponownego postępowania wyjaśniającego Prezydent Miasta [...] decyzją z dnia 11 grudnia 2014 r. wymierzył solidarnie S. F. i J. F. administracyjną karę pieniężną za usunięcie drzewa bez wymaganego zezwolenia.
Samorządowe Kolegium Odwoławcze w [...] po rozpatrzeniu odwołania stron decyzją z dnia 3 lutego 2015 r. znak [...]uchyliło zaskarżoną decyzję w całości i przekazało sprawę do ponownego rozpoznania organowi I instancji. W ocenie Kolegium w trakcie postępowania nie ustalono, jakiego gatunku była usunięta bądź zniszczona roślina, wskazano jedynie jej rodzaj - magnolia, nie ustalono także daty rocznej zniszczenia rośliny, naturalną formą dla magnolii jest forma krzewiasta, w wyniku zbytniego ogłowienia doszło do jej zniszczenia, które nie wykluczyło możliwości zachowania jej żywotności, a ta magnolia odrodziła się w naturalnej dla siebie formie krzewiastej, natomiast kwestia oceny czy magnolia zachowa żywotność i czy konieczne jest odtworzenie korony do uznania, że została spełniona przesłanka z art. 88 ust. 3 ustawy należy do biegłego z zakresu ogrodnictwa.