Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Kielcach z dnia 15 lutego 2017 r., sygn. II SA/Ke 999/16

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jacek Kuza, Sędziowie Sędzia WSA Dorota Pędziwilk-Moskal (spr.), Sędzia WSA Beata Ziomek, Protokolant Starszy sekretarz sądowy Joanna Dziopa, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 25 stycznia 2017r. sprawy ze skargi [...] na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] w przedmiocie nakazu wykonania robót budowlanych oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego, po rozpatrzeniu odwołania [...], uchylił decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] wydaną w przedmiocie nakazu wykonania robót budowlanych i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia przez organ I instancji.

Powyższe rozstrzygnięcie zostało wydano w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych:

W związku z pismami W. K. oraz T. J., informującymi o przechyleniu się stodoły położonej w miejscowości [...], inspektorzy organu I instancji dokonali w dniu 15.07.2016r. kontroli w sprawie stanu technicznego tego obiektu. Dokonując oceny części budynku należącej do W. K. (o wymiarach 17,00 m x 7,05 m usytuowanej w miejscowości Piaski nr 181) organ I instancji stwierdził, że jest ona w złym stanie technicznym stanowiącym zagrożenie zawalenia się. Elementy konstrukcyjne, tj. słupy, belki oraz deski opierzające ściany wykazują znaczne zużycie. Część północno-wschodnia stodoły W. K. jest odchylona od pionu o ok. 25-30 cm (słupy konstrukcyjne nie są połączone z belkami konstrukcyjnymi). W dniu kontroli nakazano W. K. wykonanie natychmiastowego zabezpieczenia jej części stodoły, jednak właścicielka oświadczyła, że nie ma zamiaru remontować swojej części stodoły, gdyż chce budynek ten rozebrać, ale toczy się postępowanie sądowe i obawia się, że po rozbiórce musiałaby wymurować sąsiadce ścianę szczytową stodoły, gdyż belki przy granicy są wspólne. Dokonując oceny części budynku należącej do T. J. (o wymiarach 11,70 m x 7,05 m ) organ I instancji stwierdził, że elementy drewniane (belki, słupy, deski opierzające) wykazują zużycie. W części przylegającej do granicy od strony wschodniej stodoła jest odchylona od pionu o około 7-10 cm w stronę północną, słupy konstrukcyjne nie są połączone z belkami konstrukcyjnymi, a belki oparte są na wrotach, które m.in. z tego powodu się nie otwierają. W dniu kontroli wykonane było zabezpieczenie tej części budynku od strony północnej. T. J. oświadczyła, że stodoła przewidziana jest do remontu od strony wschodniej, tj. przylegającej do części obiektu W. K..

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00