Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 23 lutego 2017 r., sygn. III SA/Gl 1206/16
Inne
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Małgorzata Jużków, Sędziowie Sędzia WSA Krzysztof Kandut, Sędzia WSA Adam Nita (spr.), Protokolant Starszy referent Małgorzata Wasik, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 23 lutego 2017 r. przy udziale - sprawy ze skargi Wojewody Śląskiego na uchwałę Rady Miejskiej w Sosnowcu z dnia 29 października 2015 r. nr 225/XXI/2015 w przedmiocie ustanowienia Miejskich Stypendiów Sportowych stwierdza nieważność zaskarżonej uchwały w całości.
Uzasadnienie
Skargą z 2 sierpnia 2016 r. Wojewoda Śląski (zwany dalej Wojewodą lub organem nadzoru), działając na podstawie art. 93 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym (tekst jedn. Dz. U. z 2016r., poz. 446) wniósł o stwierdzenie nieważności w całości uchwały Rady Miejskiej w Sosnowcu z 29 października 2015r., nr 225/XXI/2015, w sprawie ustanowienia Miejskich Stypendiów Sportowych. W przekonaniu Wojewody, wspomniany akt prawa miejscowego jest bowiem niezgodny z przepisem z art. 31 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie (tj. Dz. U. z 2016r. poz. 176). Jego wątpliwości co do zgodności z prawem wzbudziły zaś liczne przepisy Regulaminu przyznawania i pozbawiania Miejskich Stypendiów Sportowych (dalej zwanego Regulaminem), stanowiącego załącznik nr 1 do zaskarżonej Uchwały nr 225/XXI/2015 (katalog zastrzeżeń Wojewody do zaskarżonej uchwały prezentowany jest w dalszej części uzasadnienia).
Ponadto, organ nadzoru wniósł o zasądzenie od Miasta Sosnowiec kosztów postępowania według norm przepisanych.
Jak wynika z uzasadnienia skargi, na mocy zaskarżonej uchwały, Rada Miejska w Sosnowcu ustanowiła Miejskie Stypendia Sportowe, a także określiła - w drodze regulaminu - szczegółowe zasady i tryb przyznawania i pozbawiania wspomnianych świadczeń oraz wskazała ich wysokość. Zgodnie z postanowieniami Regulaminu, Miejskie Stypendium Sportowe może zostać przyznane zawodnikowi, który spełnił warunki wskazane w § 1 ust. 2 Regulaminu. Należy do nich w szczególności wymóg uzyskania przez kandydata do stypendium wyniku sportowego podczas zawodów, w których uczestniczyć mogli wyłącznie zawodnicy posiadający aktualną licencję właściwego związku sportowego (§1 ust. 2 pkt 5 Regulaminu) oraz warunek osiągnięcia wyniku sportowego dla klubu sportowego mającego siedzibę na terenie Gminy Sosnowiec lub poza terenem Gminy Sosnowiec, jeżeli dana dyscyplina sportu nie jest prowadzona przez klub mający siedzibę na terenie Miasta Sosnowiec, bądź jest prowadzona przez klub sportowy mający siedzibę na terenie Miasta Sosnowiec, ale na poziomie niższym od poziomu reprezentowanego przez kandydata do stypendium sportowego (§ 1 ust. pkt 6 Regulaminu). W myśl Regulaminu, przesłanką przyznania stypendium sportowego jest ponadto to, aby wynik sportowy osiągnięty przez zawodnika nie stanowił podstawy pobierania stypendium sportowego przyznanego przez inną gminę lub powiat (§ 1 ust. 2 pkt 7 Regulaminu).