Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 28 lutego 2017 r., sygn. III SA/Gl 2108/15
Inne
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Iwona Wiesner, Sędziowie Sędzia WSA Agata Ćwik-Bury (spr.), Sędzia WSA Marzanna Sałuda, Protokolant Damian Szczurowski, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 28 lutego 2017 r. sprawy ze skargi "A" w P. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie opłaty paliwowej oddala skargę.
Uzasadnienie
1. Przedmiotem skargi jest decyzja z dnia [...] r., nr [...] wydana na podstawie art. 233 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613 ze zm., dalej określanej skrótem O.p.), którą Dyrektor Izby Celnej w K. (dalej: organ odwoławczy, organ II instancji) utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w B. (dalej: organ I instancji) z dnia [...] r., nr [...] , określającą "A" spółce jawnej z siedzibą w P. (dalej: strona, skarżąca, spółka) kwotę opłaty paliwowej za sierpień 2013 r. w wysokości 33 530 zł.
2. Postępowanie przed organami celnymi
2.1. Z ustalonego przez organ stanu faktycznego wynika, iż wskutek przeprowadzonej kontroli zakończonej protokołem nr [...] z [...] r. organ I instancji stwierdził, że spółka prowadząc działalność gospodarczą w kontrolowanym okresie (od dnia 1 czerwca 2013 r. do dnia 30 czerwca 2014 r.) dokonywała zakupów wyrobów akcyzowych - paliw płynnych (oleju napędowego i benzyny bezołowiowej) z nieustalonego źródła i bez zapłaconej na wcześniejszym etapie obrotu akcyzy. Pomimo czynności kontrolnych podejmowanych w toku postępowania nie ustalono źródła pochodzenia paliwa dostarczonego do spółki. Tym samym nie został potwierdzony zakup towaru udokumentowany fakturami VAT przez kontrahentów kontrolowanej spółki, zaś ona sama nie zachowała należytej staranności przy nabywaniu oleju napędowego oraz ustalaniu jego składu chemicznego (w dokumentacji księgowej brak certyfikatów jakości bądź atestów paliwa). Jednocześnie z zapisów w systemie finansowo księgowym "Zefir" wynikało, że spółka do dnia 26 maja 2014 r. nie złożyła stosownej informacji i nie dokonała wpłaty opłaty paliwowej od posiadanych w kwietniu 2014 r. 36.850 litrów oleju napędowego.