Orzeczenie
Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 2 lutego 2017 r., sygn. III SA/Gd 1039/16
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Elżbieta Kowalik-Grzanka (spr.) Sędziowie: Sędzia NSA Anna Orłowska Sędzia WSA Paweł Mierzejewski Protokolant Starszy sekretarz sądowy Anna Zegan po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 2 lutego 2017 r. sprawy ze skargi A. M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 17 maja 2016 r., nr [...] w przedmiocie zasiłku celowego oddala skargę.
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją z dnia 17 maja 2016 r., wydaną na podstawie art. 8 ust. 1, 3 i 4 oraz art. 39 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. 2015, poz. 163 ze zm.), Samorządowe Kolegium Odwoławcze utrzymało w mocy decyzję Wójta Gminy z dnia 29 stycznia 2016 r. o odmowie przyznania A. M. zasiłku celowego z przeznaczeniem na zakup żywności.
A. M. wystąpił z wnioskiem o przyznanie zasiłku w dniu 18 lipca 2014 r., uzasadniając swój wniosek bardzo ciężką sytuacją materialną, która nie pozwala na zaspokojenie podstawowych potrzeb życiowych. Na podstawie przeprowadzonego wywiadu środowiskowego ustalono, że wnioskodawca prowadzi jednoosobowe gospodarstwo domowe, jest kawalerem, nie ma dzieci, mieszka w domu jednorodzinnym będącym jego własnością, posiada orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, ale podejmuje pracę zarobkową. Ponieważ wnioskodawca wielokrotnie przedłużał termin dostarczenia do organu zaświadczenia o wysokości uzyskanego w czerwcu 2014 r. dochodu, organ uzyskał zaświadczenie wystawione przez firmę "A" Sp. z o.o. w K. z którego wynikało, że dochód wnioskodawcy z miesiąca czerwca 2014 r., a więc z miesiąca poprzedzającego złożenie wniosku, wyniósł 1.252,93 zł przekraczając kryterium dochodowe przewidziane dla osoby samotnie gospodarującej tj. kwotę 634 zł.
Samorządowe Kolegium Odwoławcze wskazało, że sytuacja strony jest niewątpliwie trudna, jednakże nie może to uzasadniać przyznania zasiłku w sytuacji gdy dochód przekracza kryterium dochodowe, a w sytuacji skarżącego nie zaszły szczególnie uzasadnione okoliczności. Podkreślono, że ośrodek pomocy społecznej jest zobowiązany zaspokajać najbardziej pilne i konieczne potrzeby mieszkańców i w pierwszej kolejności potrzeby osób, które nie mają żadnego dochodu lub których dochód nie przekracza kryterium dochodowego. Taka pomoc może być oczywiście udzielona stronie przez ośrodek, ale dopiero w przypadku gdy zostaną zaspokojone potrzeby osób najbardziej potrzebujących, a posiadane środki pozwalają na sfinansowanie tego typu potrzeb.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right