Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 31 stycznia 2017 r., sygn. III SA/Wa 3544/15

Interpretacje podatkowe; Podatek dochodowy od osób fizycznych

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Barbara Kołodziejczak-Osetek, Sędziowie sędzia WSA Aneta Lemiesz, sędzia WSA Ewa Radziszewska-Krupa (sprawozdawca), Protokolant referent stażysta Katarzyna Nartanowicz, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 31 stycznia 2017 r. sprawy ze skargi M.K. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 9 października 2015 r. nr IPPB1/4511-845/15-4/ES w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych oddala skargę

Uzasadnienie

I. Stan sprawy przedstawia się następująco:

1. Skarżąca - M. K. we wniosku z 6 lipca 2015r. uzupełnionym pismem z 5 października 2015r. zwróciła się o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych (zwany dalej: "p.d.f.") w zakresie skutków podatkowych otrzymania zwrotu kosztów w związku z dokonaną umową cesji umowy najmu.

Skarżąca opisując stan faktyczny wskazała, że od 1992r. prowadziła galerię sztuki współczesnej w lokalu wynajmowanym od Spółdzielni Mieszkaniowej [...] (zwana dalej: "Spółdzielnią") i opodatkowana była ryczałtem ewidencjonowanym. W latach 1995/1996 na wniosek zarządu Spółdzielni dokonała z własnych środków finansowych rozbudowy wynajmowanego maleńkiego (5 m2) lokalu - galerii. Wydatków tych nie wliczyła do kosztów uzyskania przychodów ani bezpośrednio ani przez amortyzację, ze względu na rodzaj opodatkowania (ryczałt ewidencjonowany), licząc, iż rozliczenie poniesionych kosztów dokona ze Spółdzielnią - właścicielem budynku, któremu w momencie rezygnacji z użytkowania zostawi środek trwały w postaci sensownego metrażowo lokalu użytkowego. Spółdzielnia - z uwagi na bardzo słabą kondycję finansową nie była w stanie zwrócić jej poniesionych kosztów.

Skarżąca w lutym 2015r. umową cesji przeniosła prawa i obowiązki z najmu zwolnionego przez nią ww. lokalu na rzecz kolejnego użytkownika. Warunkiem cesji umowy najmu była zapłata tzw. odstępnego jako zwrotu poniesionych nakładów na rozbudowę lokalu. Wartość odstępnego nie przewyższała wydatków poniesionych przez Skarżącą na budowę galerii.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00