Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 30 stycznia 2017 r., sygn. IV SA/Wa 2628/16

Cudzoziemcy

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Grzegorz Rząsa (spr.), Sędziowie sędzia WSA Alina Balicka, sędzia WSA Tomasz Wykowski, Protokolant spec. Iwona Hoga, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 30 stycznia 2017 r. sprawy ze skargi R.I. na decyzję Rady do Spraw Uchodźców z dnia [...] sierpnia 2016 r. nr [...] w przedmiocie odmowy nadania statusu uchodźcy oddala skargę

Uzasadnienie

I. Przedmiotem zaskarżenia w niniejszej sprawie jest decyzja Rady do Spraw Uchodźców (dalej również: "organ II instancji" lub "Rada") z [...] sierpnia 2016 r., znak: [...] (dalej również: "zaskarżona decyzja"). Na mocy tej decyzji Rada, działając na podstawie art. 89p ust. 1 oraz art. 19 ust. 1 pkt 1, art. 20 ust. 1 pkt 1 89p ust. 1 oraz art. 19 ust. 1 pkt 1, art. 20 ust. 1 pkt 1 i art. ustawy z dnia 13 czerwca 2003 r. o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (aktualny t.j. Dz. U. z 2016 r. poz. 1836 ze zm.; dalej "ustawa o udzielaniu ochrony"), po rozpatrzeniu odwołania R. I. (dalej "skarżący" lub "cudzoziemiec") od decyzji Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców (dalej: "Szef Urzędu") nr [...] z [...] marca 2016 r. o odmowie nadania statusu uchodźcy oraz odmowie udzielenia ochrony uzupełniającej, utrzymała w mocy wskazaną wyżej decyzję Szefa Urzędu. Decyzją tą objęta była także żona skarżącego oraz dwoje małoletnich dzieci.

II. Zaskarżona decyzja została wydana w następującym stanie sprawy.

II.1. Skarżący, obywatel [...] narodowości [...], w dniu [...].09.2015 r. złożył do Szefa Urzędu wniosek o udzielenie ochrony międzynarodowej w Rzeczypospolitej Polskiej. Jako główny motyw wyjazdu z kraju pochodzenia i ubiegania się o status uchodźcy wnioskodawca podał obawę przed niebezpieczeństwem w kraju jego pochodzenia ze strony umundurowanych osób, które wypytywały go o znajomość z tzw. bojownikami. Składając swój wniosek o nadanie statusu uchodźcy cudzoziemiec zadeklarował: "wyjechałem z [...], dlatego że boję się tam żyć. Wywożą mnie i biją. Wojskowi ludzie przyszli, żeby mnie zatrzymać, wywieźli mnie. Grozi mi tam niebezpieczeństwo. Nie chcę tam żyć. Proszę o schronienie w Polsce". Równocześnie skarżący we wniosku statusowym podał m.in że w kraju pochodzenia nigdy nie był zatrzymany, aresztowany, nie prowadzono przeciwko niemu postępowania, nie był sądzony, ani skazany. Nigdy nie należał do żadnej z partii politycznych lub organizacji, w tym religijnych. Niemniej jednak Cudzoziemiec oświadczył, że w kraju pochodzenia był prześladowany i poddawany przemocy fizycznej (lakonicznie zadeklarował: "wywozili mnie, bili, grozili mi"). W toku postępowania w trakcie przeprowadzonego w dniu 12.11.2015 r. przesłuchania, wnioskodawca oświadczył, że w kraju pochodzenia miał problemy z ze strony "ludzi w mundurach", którzy jeden raz zatrzymali go jadącego samochodem oraz trzykrotnie nachodzili cudzoziemca w jego domu - pokazywali zdjęcia jakichś ludzi i wypytywali o nich. Zadeklarował także: "popychali mnie, ci ludzie wojskowi, przepychali, bili, z tyłu zachodzili i uderzali w plecy, pytali a tego znasz, a tamtego?".

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00