Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 12 stycznia 2017 r., sygn. II SA/Sz 1082/16

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Elżbieta Makowska, Sędziowie Sędzia WSA Renata Bukowiecka-Kleczaj,, Sędzia NSA Stefan Kłosowski (spr.), Protokolant starszy sekretarz sądowy Joanna Białas-Gołąb, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 12 stycznia 2017 r. sprawy ze skargi M. K. na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w S. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie nakazu rozbiórki oddala skargę.

Uzasadnienie

Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w G. (dalej: "PINB") decyzją z dnia [...] r. nr [...] nakazał M. K. rozbiórkę budynku zakwaterowania turystycznego zrealizowanego na nieruchomości przy ul. [...] w miejscowości P. na terenie działki ew. nr [...] bez pozwolenia na budowę. Decyzja została wydana na podstawie art. 48 ust. 1 i 4 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2013 r. poz. 1409 ze zm.) (dalej:"P.b.") oraz art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2016 r. poz. 23) (dalej: "K.p.a.").

W uzasadnieniu decyzji organ I instancji podał, że w dniu [...] r. pracownicy organu przeprowadzili wizję lokalną na przedmiotowej nieruchomości

w związku z otrzymanym zgłoszeniem dotyczącym prowadzenia robót budowlanych związanych z budową budynku zakwaterowania turystycznego na nieruchomości przez dzierżawcę terenu, bez pozwolenia na budowę. W trakcie tej czynności ustalono, że właścicielami działki o nr. ew. [...] są M. i W. K. Dzierżawca terenu przystąpił do realizacji budynku zakwaterowania turystycznego, będącego obiektem dwukondygnacyjnym z betonowymi fundamentami, ścianami murowanymi z pustaków ceramicznych POROTERM, od zewnątrz ocieplonych wełną mineralną. Na parterze i na piętrze budynku znajdowało się po osiem pokoi zakwaterowania turystycznego, wejście do pokoi na piętrze odbywało się przez zewnętrzną żelbetową klatkę schodową i galerię. Dach budynku dwuspadowy, kryty blachodachówką. Do zachodniej części budynku dobudowano pomieszczenie, do którego prowadzą wrota garażowe. Budynek posiadał otwory okienne w ścianie usytuowanej na granicy z działką nr ew.[...], co jest niezgodne z warunkami technicznymi. Gabaryty budynku wynosiły 29,2 x 7,4 m + szerokość galerii 2,35 m. Gabaryty dobudówki wynosiły 3,45 x 5 m. Na podstawie mapy z ewidencji gruntów organ ustalił, że poprzednio w miejscu tego budynku istniał inny obiekt o innych gabarytach i o konstrukcji drewnianej, który został rozebrany. W dniu oględzin roboty budowlane nie zostały zakończone, obiekt był w trakcie realizacji. Nie zostały zakończone roboty na elewacji budynku, ułożone ocieplenie z wełny mineralnej prowizorycznie zabezpieczono folią. Na podstawie oględzin budynku ustalono, że roboty budowlane zostały rozpoczęte kilka lat wcześniej. Szczegółowy opis budynku przedstawiono w sporządzonym protokole, wykonano dokumentację zdjęciową. Budowa tego budynku wymagała uprzedniego uzyskania pozwolenia na budowę w rozumieniu art. 28 P.b. Ponieważ inwestor pozwolenia takiego nie uzyskał, PINB wszczął postępowania w tej sprawie postanowieniem z dnia [...] r. na podstawie art. 48 ust. 2 P.b. nałożył na inwestora obowiązek wstrzymania robót budowlanych oraz wykonania do dnia 15 stycznia 2015 r. czynności mających na celu legalizację budynku:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00