Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 27 stycznia 2017 r., sygn. I SA/Po 1090/16

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Katarzyna Nikodem Sędziowie Sędzia WSA Waldemar Inerowicz (spr.) Sędzia WSA Aleksandra Kiersnowska - Tylewicz Protokolant: referent stażysta Agata Pasternak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 17 stycznia 2017 r. sprawy ze skargi [...] na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w [...] z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące 2010 r. oddala skargę.

Uzasadnienie

Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w P. decyzją z dnia [...] r., nr [...], określił P. N. (dalej także jako: podatnik, strona, skarżący) w podatku od towarów i usług nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy za poszczególne miesiące od stycznia do września 2010 r. oraz zobowiązanie podatkowe w tym podatku za miesiące od października do grudnia 2010 r.

W motywach rozstrzygnięcia wskazano, że P. N. w 2010 r. uzyskał przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej pod firmą "X." P. N. w Q. (w skrócie jako: X., której głównym przedmiotem były roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków mieszkalnych i niemieszkalnych, oraz przychody ze stosunku pracy w Przedsiębiorstwie Usługowym N. W. M.. W toku postępowania kontrolnego ustalono, że P. N. nie wykazał w księgach podatkowych całości swoich obrotów oraz podatku należnego VAT za miesiące od stycznia do maja, lipiec i od września do grudnia 2010 r., a także obniżył podatek należny za poszczególne miesiące 2010 r. o kwoty podatku naliczonego z faktur dokumentujących nabycie towarów, które w rzeczywistości nie były wykorzystane do sprzedaży opodatkowanej. W konsekwencji poczynionych ustaleń księgi uznano za nierzetelne i wadliwe w ww. zakresie. Jednocześnie organ I instancji odstąpił od określenia podstawy opodatkowania w drodze oszacowania, gdyż uznał, że dane wynikające z ksiąg podatkowych, uzupełnione dowodami uzyskanymi w toku postępowania, pozwoliły na określenie podstawy opodatkowania. Dowodami tymi były: 1) informacje bankowe - historie na rachunkach bankowych (firmowym i osobistym) podatnika; 2) protokoły przesłuchań świadków: M. M., T. H., W. K., K. i S. F., R. S., A. W., P. M., J. K. i P. K.; 3) dane informatyczne z dysków komputerowych podatnika; 4) dokumentacja budowlana uzyskana od Powiatowych Inspektoratów Nadzoru Budowlanego; 5) dane podatkowe z podatkowej bazy danych RemDat; 6) wydruki z baz danych: Regon, CEIDG; 7) dokumentacji źródłowej podatnika.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00