Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 31 stycznia 2017 r., sygn. I SA/Po 855/16

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Katarzyna Nikodem Sędziowie Sędzia WSA Waldemar Inerowicz (spr.) Sędzia WSA Aleksandra Kiersnowska - Tylewicz Protokolant: referent stażysta Agata Pasternak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 17 stycznia 2017 r. sprawy ze skargi [...] na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w [...] z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych za 2009 rok. I. uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w [...] z dnia [...], nr [...]; II. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w [...] na rzecz skarżącej kwotę 45.899 zł (czterdzieści pięć tysięcy osiemset dziewięćdziesiąt dziewięć) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w [...] decyzją z dnia

[...] r., nr [...], określił X. S.A. z siedzibą w A. (dalej także jako: spółka, strona, skarżąca) zobowiązanie podatkowe w podatku dochodowym od osób prawnych za 2009 r. w wysokości [...] zł.

W motywach rozstrzygnięcia wskazano, że otrzymane w 2009 r. środki pieniężne od Agencji Rynku Rolnego z tytułu pomocy restrukturyzacyjnej w łącznej kwocie [...]zł spółka prawidłowo potraktowała jako środki zwolnione z opodatkowania na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 48 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2016 r., poz. 1888 ze zm. - w skrócie: "ustawa o PDOP"). Podkreślono jednak, że konsekwencją zastosowania ww. przepisu była konieczność wyłączenia z kosztów uzyskania przychodów, na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 58 ustawy o PDOP, wydatków i kosztów bezpośrednio sfinansowanych z dochodów (przychodów), o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 48 tej ustawy. W toku przeprowadzonego postępowania kontrolnego ustalono natomiast, że spółka otrzymane środki pieniężne od Agencji Rynku Rolnego nie zdeponowała na odrębnym rachunku bankowym, lecz włączyła do ogólnego obiegu środków pieniężnych znajdujących się na jej bieżącym rachunku bankowym. W związku z tym, zdaniem organu, obiektywnie została utracona możliwość wskazania, które wydatki i koszty finansowane z tego rachunku oraz w jakim stopniu, spółka "bezpośrednio sfinansowała" ze środków pomocowych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 48 ustawy o PDOP. Stwierdzono bowiem, że od momentu uznania bieżącego rachunku bankowego środkami pieniężnymi z tytułu otrzymanej pomocy restrukturyzacyjnej, każdy wydatek kosztowy na poczet którego poczyniono przelew z tego konta, dokonywany był również ze środków pomocowych. Wobec tego uznano, że nie jest możliwe ustalenie kosztów uzyskania w części dotyczącej sfinansowania z przychodów z tytułu otrzymanej pomocy restrukturyzacyjnej. W rezultacie poczynionych ustaleń organ stwierdził, że spółka nie wyłączyła z kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 58 ustawy o PDOP, wydatków i kosztów bezpośrednio sfinansowanych z dochodów (przychodów), o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 48 tej ustawy. Uznając, że spółka uchybiła ww. obowiązkowi, organ kontroli skarbowej ustalił te koszty zgodnie z art. 15 ust. 2 oraz art. 7 ust. 3 pkt 1 i 3 ustawy o PDOP.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00