Orzeczenie
Wyrok WSA w Lublinie z dnia 18 stycznia 2017 r., sygn. I SA/Lu 665/16
Podatek dochodowy od osób fizycznych; Interpretacje podatkowe
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Danuta Małysz (spr.) Sędziowie WSA Krystyna Czajecka-Szpringer WSA Monika Kazubińska-Kręcisz Protokolant Asystent sędziego Krzysztof Barański po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 18 stycznia 2017 r. sprawy ze skargi K. K. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] kwietnia 2016 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych I. uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną; II. zasądza od Ministra Finansów na rzecz K. K. kwotę [...]zł (czterysta pięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
W zaskarżonej interpretacji indywidualnej z [...] kwietnia 2016 r. Minister Finansów, działający przez organ upoważniony - Dyrektora Izby Skarbowej [...] [...] (organ interpretacyjny), stwierdził, że stanowisko K. K. (wnioskodawca, skarżący) przedstawione we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu opodatkowania środków pieniężnych otrzymanych z towarzystwa ubezpieczeniowego na skutek dokonania wykupu częściowego lub całkowitego z polisy jest nieprawidłowe.
W uzasadnieniu powyższej interpretacji indywidualnej organ interpretacyjny przedstawił następujący stan sprawy:
W styczniu 2016 r. K. K. (wnioskodawca, skarżący) złożył wniosek o udzielenie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu opodatkowania środków pieniężnych otrzymanych z towarzystwa ubezpieczeniowego na skutek dokonania wykupu częściowego lub całkowitego z polisy. We wniosku tym, uzupełnionym na wezwanie organu interpretacyjnego, przedstawiono następujący stan faktyczny:
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (spółka), w której udziałowcem jest wnioskodawca, zawarła z towarzystwem ubezpieczeniowym (ubezpieczyciel) umowę ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowymi funduszami kapitałowymi, gdzie wymieniona spółka jest ubezpieczającym, natomiast ubezpieczonym i beneficjentem ubezpieczenia jest wnioskodawca. Przedmiotem ubezpieczenia jest zdrowie i życie ubezpieczonego. Polisa ma charakter ochronno-inwestycyjny. W ramach polisy składki są opłacane przez ubezpieczającego, który jest właścicielem polisy. Umowa z ubezpieczycielem została zawarta na czas określony. Zgodnie z postanowieniami umowy, ubezpieczający przez czas trwania umowy zobowiązany jest do opłacania składek podstawowych, co stanowi jego główne świadczenie. Ubezpieczyciel jest zobowiązany do wypłaty świadczeń ochronnych i inwestycyjnych, co stanowi jego główne świadczenie, a także do prowadzenia na rzecz ubezpieczającego rachunku podstawowego i rachunku dodatkowego i do dokonywania składek podstawowych i składek dodatkowych na tych rachunkach. Na rachunku dodatkowym ewidencjonowane są jednostki uczestnictwa. Ubezpieczony w ramach polisy ma także prawo wpłacania składki dodatkowej w dowolnej wysokości. Ponadto, zgodnie z umową, w czasie trwania umowy ubezpieczający może na swój wniosek otrzymać świadczenia: wypłata części wartości podstawowej polisy, wypłata części wartości dodatkowej polisy (w obu przypadkach - w formie jednorazowej lub okresowej), wypłata wartości dodatkowej polisy. Dla realizacji tych wypłat konieczne jest zachowanie warunków określonych w umowie. Jeśli chodzi o wypłatę wartości dodatkowej, to obejmuje ona środki pochodzące z odpisania jednostek uczestnictwa z rachunku dodatkowego. W 2015 r., na skutek dokonania przez spółkę (ubezpieczającego) wykupu częściowego lub całkowitego z polisy, wnioskodawca otrzymał z towarzystwa ubezpieczeniowego środki pieniężne, które obejmują inwestowane środki pieniężne pochodzące wyłącznie ze składek opłacanych przez ubezpieczającego.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right