Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 31 stycznia 2017 r., sygn. III SA/Kr 1548/16

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Janusz Bociąga Sędziowie WSA Halina Jakubiec WSA Ewa Michna (spr.) Protokolant Małgorzata Krasowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 31 stycznia 2017 r. sprawy ze skargi R. P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 8 września 2016 r. nr [...] w przedmiocie odmowy zwrotu dokumentu prawa jazdy skargę oddala.

Uzasadnienie

Samorządowe Kolegium Odwoławcze decyzją z dnia 8 września 2016 r. nr [...] utrzymało w mocy decyzję Starosty z dnia [...] 2017 r. nr [...] odmawiającą skarżącemu R. P. wydania prawa jazdy kategorii A,C, BE,CE,T, nr [...].

Jako podstawa prawna decyzji wskazany został przepis art. 12 ust. 1 pkt 2 i 3 oraz art. 12 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (Dz.U. z 2016 r., poz. 627) dalej w skrócie u.k.p.

Z uzasadnienia powyższej decyzji wynika następujący stan faktyczny:

Starosta decyzją z dnia [...] 2017 r. nr [...] odmówił skarżącemu R. P. wydania prawa jazdy kategorii A,C, BE,CE,T, nr [...], wskazując w uzasadnieniu na okoliczność orzeczenia wobec skarżącego przez Sąd Rejonowy wyrokiem z dnia 19 kwietnia 2016 r. sygn. [...] środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych kat. B na okres trzech lat. Za datę początkową przyjęto dzień 5 lutego 2016 r. jako dzień zatrzymania prawa jazdy. W związku z tym wyrokiem nie możliwe jest zdaniem Starosty wydanie (zwrócenie) prawa jazdy w zakresie żądanych kategorii.

Odwołując się od ww. decyzji R. P. podniósł, że decyzja została wydana w sprzeczności z wyrokiem sądu powszechnego, którym pozbawiono stronę jedynie kategorii B prawa jazdy, a zatem decyzja pierwszej instancji niejako rozszerza zakaz sądowy.

W uzasadnieniu decyzji odwoławczej, Kolegium powołało się na treść art. 12 ust.1 pkt 2 i 3 oraz ust. 2 i 3 ustawy o kierujących pojazdami. Wskazano, że prawomocnym wyrokiem Sądu Rejonowego z dnia 19 kwietnia 2015 r., [...] orzeczono wobec skarżącego środek karny w postaci zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych kat. B na okres trzech lat, począwszy od dnia 5 lutego 2016 r. W następstwie tego wyroku organ l instancji wydał [...] 2016 r. decyzję, w której orzekł o cofnięciu skarżącemu uprawnienia do kierowania pojazdami kat. B na okres od 5 lutego 2016 r. do dnia 5 lutego 2019 r. Decyzja ta nie została zaskarżona w ustawowym terminie i stała się ostateczna. Nadto decyzjami z dnia [...] 2016 r. skierowano skarżącego na badania lekarskie i psychologiczne, w wyniku których wydano orzeczenia lekarskie o braku przeciwskazań do kierowania przez niego pojazdami. Zatem w aktualnym stanie faktycznym i prawnym, a w szczególności w dacie złożenia wniosku o zwrot prawa jazdy kat. A, C, B+E, C+E, T, tj. dnia 20 lipca 2016 r., skarżący, stosownie do ww. przepisów, był pozbawiony uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi kategorii B z uwagi na wyrok sądu powszechnego, jak i decyzję administracyjną cofającą takie uprawnienia. W sytuacji, w której na podstawie prawomocnego wyroku stronę obowiązuje zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych obejmujący uprawnienie w zakresie prawa jazdy kategorii B, niedozwolone jest wydanie lub zwrot zatrzymanego prawa jazdy, a także przywrócenie uprawnienia w zakresie prawa jazdy kategorii innych niż B - o co wnosił skarżący. Organ zaznaczył, że wbrew zarzutom podniesionym w odwołaniu, przepisy regulujące sporną materię są jasne i wynika z nich wprost obowiązek konkretnego działania organów administracji, sprowadzający się do odmowy wydania uprawnień do kierowania pojazdami.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00