Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 12 stycznia 2017 r., sygn. II SA/Go 953/16
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Krzysztof Dziedzic Sędziowie Sędzia WSA Jacek Jaśkiewicz (spr.) Sędzia WSA Aleksandra Wieczorek Protokolant referent stażysta Krzysztof Frączek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 12 stycznia 2017 r. sprawy ze skargi K.H. i P.H. na postanowienie Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie nakazania przedłożenia inwentaryzacji wykonanych robót budowlanych, oceny technicznej i ekspertyzy 1. uchyla zaskarżone postanowienie w części utrzymującej w mocy postanowienie Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie nakazania skarżącym K.H. i P.H. przedłożenia opinii rzeczoznawcy do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych, 2. w pozostałej części oddala skargę, 3. zasądza od Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego solidarnie na rzecz skarżących K.H. i P.H. kwotę 307 (trzysta siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
1. Pismem z dnia [...] czerwca 2016r. znak [...] Zastępca Dyrektora Departamentu Programów Regionalnych Urzędu Marszałkowskiego Województwa zwrócił się do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego (PINB) o udzielenie informacji dotyczącej robót budowlanych prowadzonych w zabytkowym pałacu w [...], m.in. polegających na stworzeniu pokoi oraz apartamentów hotelowych na piętrze pałacu.
Według ustaleń PINB współwłaścicielami działki nr [...] są K.R.-H. i P.H.. Obiekt został wpisany do rejestru zabytków pod numerem [...]. Podczas oględzin przeprowadzonych w dniu [...] lipca 2016 r. ustalono, że w poziomie II piętra budynku znajduje się 5 pokoi hotelowych, w poziomie półpiętra pomiędzy pierwszym a drugim piętrem znajduje się 1 pokój hotelowy oraz w poziomie I piętra znajduje się 1 pokój hotelowy. Wszystkie pokoje wyposażone są w łazienki. Przedstawiciel Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków oświadczyła do protokołu, że wykonanie ścianek działowych wymagało zgody konserwatora zabytków, gdyż wszystkie roboty budowlane wykonane w zabytku wymagają zgody tego organu, natomiast zgoda taka nie została wydana. Z kolei P.H. oświadczył, że pokoje hotelowe istnieją od około 6 lat i są użytkowane jako gościnne, ponadto nie zgadza się ze stanowiskiem, że wykonanie ścianek działowych wymagało zgody konserwatora zabytków. Jego zdaniem wykonanie lekkich ścianek działowych nie naruszających i nie oddziałujących na konstrukcję nie wymaga zgłoszenia ani pozwolenia na budowę.