Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 15 grudnia 2016 r., sygn. I SA/Wr 882/16

Podatek akcyzowy

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Jadwiga Danuta Mróz, Sędziowie: Sędzia WSA Anetta Chołuj, Sędzia WSA Katarzyna Radom (sprawozdawca), Protokolant: Sekretarz sądowy Magdalena Dworszczak, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 15 grudnia 2016 r. sprawy ze skargi "A." spółka z o.o. z/s we W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej we W. z dnia 22 lipca 2014 r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego za okres od stycznia do grudnia 2010 r. I. uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję Naczelnika Urzędu Celnego we W. z dnia 20 maja 2014 r. nr [...] w części określającej zobowiązanie w podatku akcyzowym za miesiące od stycznia do czerwca 2010 r. i w tym zakresie umarza postępowanie administracyjne; II. w pozostałym zakresie umarza postępowanie przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym we Wrocławiu; III. zasądza od Dyrektora Izby Celnej we W. na rzecz skarżącej "A." spółka z o.o. z/s we W. kwotę 5.617 zł (pięć tysięcy sześćset siedemnaście złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją Dyrektor Izby Celnej we W. utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego we W. z [...] r., nr [...], określającą "A" sp. z o.o. (dalej strona, skarżąca) zobowiązanie w podatku akcyzowym za styczeń, luty, marzec, kwiecień, maj, czerwiec 2010 r. oraz umarzającą postępowanie w sprawie określenia zobowiązania w podatku akcyzowym za lipiec, sierpień, wrzesień, październik, listopad i grudzień 2010 r.

Jak wynikało z akt sprawy, strona w ramach prowadzonej działalności gospodarczej dokonywała zakupu a następnie sprzedaży oleju opałowego. Sprzedaż realizowana była wyłącznie na podstawie faktur VAT. W toku kontroli podatkowej dokonano sprawdzenia rzetelności i prawidłowości faktur VAT u wszystkich kontrahentów dokonujących zakupu oleju opałowego w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2010 r., a także oświadczeń dotyczących przeznaczenia sprzedawanego oleju na cele opałowe każdorazowo załączanych do faktur. Wszystkie oświadczenia były prawidłowe pod względem formalnym. Ponadto w toku kontroli podatkowej organ podatkowy I instancji ustalił, że strona dokonując sprzedaży oleju opałowego w okresie od stycznia do czerwca 2010 r. nieterminowo składała do Naczelnika Urzędu Celnego we W. miesięcznych zestawień oświadczeń, czym naruszyła normę wynikającą z art. 89 ust. 14 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2009 r. Nr 3, poz. 11 ze zm. - dalej: u.p.a.). Miesięczne zestawienia za ww. okresy rozliczeniowe zostały złożone dopiero 11 sierpnia 2010 r. Organ stwierdził, że strona nie dochowała jednego z warunków uprawniających do zastosowania obniżonej stawki podatku akcyzowego w okresie od stycznia do czerwca 2010 r..

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00