Orzeczenie
Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 29 grudnia 2016 r., sygn. IV SA/Wr 263/16
Postępowanie administracyjne w sprawie sprostowania na podstawie art. 31 u.ś.r. błędu w decyzji w przedmiocie świadczenia rodzinnego nie jest oparte wyłącznie na zasadzie oficjalności. Wyniki językowej wykładni przepisu art. 341 u.ś.r. dają podstawę do przyjęcia, że wszczęcie postępowania administracyjnego w sprawie sprostowania w decyzji dotytchczasowej rozstrzygnięcia o istocie sprawy w przedmiocie świadczenia rodzinnego, będącego następstwem błędu podmiotu realizującego zadania w zakresie świadczeń rodzinnych, może nastąpić zarówno na wniosek strony, jak i z urzędu.
Przepis art. 31 u.ś.r. jest regulacją szczególną i stanowi podstawę do wszczęcia trybu merytorycznej weryfikacji decyzji w sytuacji, w której odmawa przyznania świadczenia rodzinnego (lub ustalenia jego wysokości) była wynikiem błędu podmiotu realizującego zadania z zakresu świadczeń rodzinnych. Sprostowanie błędu w trybie art. 31 u.ś.r. polega na ustaleniu w drodze decyzji prawa do danego świadczenia rodzinnego (lub w określonej wysokości tego świadczenia), ze wskazaniem dotychczasowej decyzji zawierającej błąd.
Teza urzędowa
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący sędzia NSA Mirosława Rozbicka-Ostrowska (spr.), Sędziowie sędzia WSA Ewa Kamieniecka, sędzia NSA Henryk Ożóg, Protokolant Aleksandra Markiewicz, po rozpoznaniu w Wydziale IV na rozprawie w dniu 16 grudnia 2016 r. sprawy ze skargi E. D. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego we W. z dnia [...] kwietnia 2016 r. nr [...] w przedmiocie uchylenia decyzji odmawiającej sprostowania błędu w decyzji wydanej w sprawie świadczeń rodzinnych i umorzenia postępowania pierwszej instancji w całości uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzająca ją decyzję organu I instancji
Uzasadnienie
Postępowanie administracyjne w sprawie wszczęte zostało wnioskiem E. D. ( dalej: wnioskodawczyni, strona, skarżąca ) z dnia 14 grudnia 2015r. adresowanym do Wójta Gminy Malczyce o wypłatę dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu opieki nad dzieckiem: D.D. ur. [...].02.2011 roku, w okresie korzystania z urlopu wychowawczego, za okres od 1.11.2013r. do 31.10.2014 roku. Jako podstawę prawną żądania wnioskodawczyni powołała art. 31 ustawy z dnia 28 listopada 2003r. o świadczeniach rodzinnych ( Dz. U. 2015, poz.114), wywodząc ,że organ wydający decyzję odmowną w tej sprawie naruszył prawo materialne poprzez dokonanie błędnej interpretacji art.8 pkt 2 w zw. z art.10 ust.1 i ust.2 powołanej wyżej ustawy , przyjmując ,że urodzenie więcej niż jednego dziecka podczas jednego porodu uprawnia wyłącznie do jednego dodatku do zasiłku rodzinnego i w wysokości 400 zł na wszystkie dzieci . Według wnioskodawczyni , o tym ,że podmiot realizujący zadania w zakresie świadczeń rodzinnych popełnił błąd świadczy m.in. wyrok NSA z dnia 8 października 2015 r. sygn. I OSK 1216/14.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right