Wyrok WSA w Warszawie z dnia 28 grudnia 2016 r., sygn. III SA/Wa 2278/15
Podatki inne
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Elżbieta Olechniewicz (sprawozdawca), Sędziowie sędzia WSA Tomasz Janeczko, sędzia WSA Honorata Łopianowska, Protokolant specjalista Alicja Bogusz, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 28 grudnia 2016 r. sprawy ze skargi A. D. na decyzję Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia [...] czerwca 2015 r. nr [...] w przedmiocie określenia wysokości zobowiązania z tytułu wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych za listopad 2013 r. 1) uchyla zaskarżoną decyzję, 2) zasądza od Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rzecz A.D. kwotę 5233 zł (słownie: pięć tysięcy dwieście trzydzieści trzy złote) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
W związku z kontrolą podatkową przeprowadzoną przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w T. u A. D., prowadzącego działalność gospodarczą pod nazwą C., z siedzibą w T. . (dalej jako "Skarżący") w zakresie prawidłowości tworzenia, gromadzenia, ewidencjonowania, wydatkowania i przeznaczania środków ZFRON na finansowanie rehabilitacji zawodowej społecznej i leczniczej, w tym na indywidualne programy rehabilitacji osób niepełnosprawnych i ich ubezpieczenie za okres od 1 grudnia 2007r. do 31 grudnia 2009 r., pismem z 7 stycznia 2014 r., Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wezwał Skarżącego do:
- złożenia korekty deklaracji DEK-II-a za okres 11/2013,
- dokonania wpłaty na wskazany rachunek PFRON,
- dokonania zwrotu na ZFRON środków nieprawidłowo wydatkowanych lub nie przekazanych.
Pismem z dnia 20 stycznia 2014 r. Skarżący wskazał, iż w dniu 20 grudnia 2013 r. złożył deklarację DEK-IIa za listopad 2013 r., w której uwzględniono wyniki kontroli środków ZFRON (opóźniona wpłata z tytułu podatku od posiadania psa 43,20 zł oraz niedopłata zwolnień w kwocie 1 zł). Co do pozostałych zakwestionowanych przez organ podatkowy terminów wpłat na ZFRON podtrzymał stanowisko, iż datę uzyskania środków w przypadku wpłaty zaliczki na podatek dochodowy od wynagrodzeń wyznacza każdorazowo ustawowy termin płatności danego zobowiązania podatkowego. Na potwierdzenie słuszności swojego stanowiska wskazał wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 6 grudnia 2013 r. sygn. akt III SA/Wa 1809/13.