Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 1 grudnia 2016 r., sygn. II SA/Po 772/16

Budowlane prawo; Nadzór budowlany; Administracyjne postępowanie

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Wiesława Batorowicz Sędziowie Sędzia WSA Edyta Podrazik Sędzia WSA Izabela Paluszyńska (spr.) Protokolant St. sekretarz sąd. Monika Pancewicz po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 1 grudnia 2016 r. sprawy ze skargi K. M. na decyzję Inspektor Nadzoru Budowlanego z dnia [...] sierpnia 2016r. Nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania administracyjnego oddala skargę

Uzasadnienie

Decyzją nr [...] znak: [...] z [...] 2016r. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego [...] (dalej: PINB) na podstawie art. 104 i 105 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960r. Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz.U. z 2016r., poz. 23) umorzył w całości postępowanie administracyjne w sprawie wyprowadzenia pionu kanalizacji sanitarnej na elewacji bocznej budynku mieszkalnego przy ul. [...] w [...] (dz. Nr [...], obręb [...]).

W uzasadnieniu organ podał, że 16 lutego 2016r. ze sprawy o sygn. [...], dotyczącej wykonania robót związanych ze stropem miedzy lokalami nr [...] i nr [...] w budynku przy ul. [...] w [...], wydzielono postępowanie o sygn. [...] w sprawie wykonanego pionu kanalizacji sanitarnej na elewacji bocznej przedmiotowego budynku. Organ podał, że postępowanie zostało zainicjowane wnioskiem pełnomocnika E. i M. D. (zwanych dalej Uczestnikami), którzy domagali się wszczęcia postępowania naprawczego w sprawie przekroczenia zakresu robót budowlanych określonych w decyzji Prezydenta Miasta P. z dnia [...] 2012r. o zatwierdzeniu projektu budowlanego i udzieleniu pozwolenia na przebudowę lokalu nr [...] na piętrze budynku przy ul. [...] w [...] przez inwestora K. M. (zwanego dalej Skarżącym). Zgodnie z zatwierdzonym projektem przebudowa dotyczyła również usytuowania pionu kanalizacyjnego na zewnętrznej ścianie budynku (zakończenie pionu zostało wykonane na wysokości 1,5 poniżej gzymsu). Zdaniem Uczestników zakres przeprowadzonych prac istotnie odbiega od zatwierdzonego projektu budowlanego a inwestor zmieniając usytuowanie pionu kanalizacyjnego (montaż na zewnętrznej ścianie budynku 1,5 m od gzymsu) naruszył § 125 ust. 1 rozporządzenia w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Organ podał, że w toku postępowania zgromadził dokumenty oraz przeprowadził czynności kontrolne. Potwierdzono istnienie pionu kanalizacyjnego na zewnątrz na ścianie szczytowej (południowo - wschodnia elewacja). Inwestor w odpowiedzi na wezwanie organu przedłożył opinię posiadającego uprawnienia budowlane w specjalności instalacyjnej mgr inż. M. T. z 31 grudnia 2013r., z której wynikało, że usytuowanie pionu kanalizacyjnego na zewnętrznej południowo - wschodniej ścianie budynku spełnia wymagania przepisów, w tym § 125 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002r., zastosowano bowiem zawór napowietrzający przy zlewozmywaku i tym samym wykonano zalecenia wg § 125.2.1. rozporządzenia. Pion kanalizacyjny wg M. T. spełnia również wymagania dotyczące minimalnej średnicy (zgodnie z PN-92-B-01707) - 0,07m, tym samym potwierdza się poprawność wykonania pionu kanalizacyjnego, pozostaje wzgląd estetyczny, który jest kwestią wtórną, niemniej wykonawca instalacji dokonał dodatkowego zabezpieczenia termicznego pionu (izolacja termiczna).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00