Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 13 grudnia 2016 r., sygn. I SA/Po 349/16

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Aleksandra Kiersnowska - Tylewicz Sędziowie Sędzia WSA Katarzyna Nikodem Sędzia WSA Barbara Rennert (spr.) Protokolant: referent stażysta Krzysztof Dzierzgowski po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 grudnia 2016 r. sprawy ze skargi [...] na decyzję Dyrektora Izby Celnej w [...] z dnia [...] nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automacie poza kasynem gry oddala skargę.

Uzasadnienie

Naczelnik Urzędu Celnego w [...] decyzją z [...] r. nr [...] wymierzył [...] sp. z o.o. w [...] karę pieniężną w kwocie [...]zł za urządzanie gry na automacie [...] nr [...] poza kasynem gry.

W uzasadnieniu decyzji organ wskazał, że [...] r. funkcjonariusze celni przeprowadzili kontrolę w lokalu o nazwie "[...]" przy [...] w [...], należącym do [...], prowadzącego działalność gospodarczą pod nazwą [...]. Funkcjonariusze ustalili, że w lokalu tym znajduje się urządzenie o nazwie [...] nr [...] Automat wyglądem i budową przypominał automat do gier hazardowych. Na podstawie zeznań pracownika lokalu oraz przedstawionej umowy najmu części powierzchni lokalu nr [...] i faktury VAT z [...] r., funkcjonariusze ustalili, że ww. automat należy do [...] spółki z o.o. w [...]. Natomiast w drodze eksperymentu ustalili, że wynik gier oferowanych na ww. urządzeniu nie zależy od grającego, który nie ma możliwości w żaden sposób na niego wpłynąć, a automat wypłaca wygrane pieniężne. W oparciu o poczynione ustalenia funkcjonariusze stwierdzili, że gry rozgrywane na automacie zawierają element losowości oraz że są urządzane o wygrane pieniężne, co wyczerpuje przesłanki, o których mowa w art. 2 ust. 3 i 4 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz. U. Nr 201, poz. 1540 ze zm.; dalej: "u.g.h."). Gry te były urządzane bez wymaganego prawem zezwolenia, zatem organ pierwszej instancji wszczął postępowanie w celu wymierzenia skarżącej kary pieniężnej jako urządzającej gry na ww. automacie poza kasynem gry. W oparciu o zebrany w sprawie materiał dowodowy Naczelnik stwierdził, że gry na ww. urządzeniu mają charakter losowy i organizowane są w celach komercyjnych, co wiąże się z tym, że automat podlega przepisowi art. 2 ust. 5 u.g.h.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00