Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 13 grudnia 2016 r., sygn. I SA/Po 2238/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Aleksandra Kiersnowska - Tylewicz (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Katarzyna Nikodem Sędzia WSA Waldemar Inerowicz Protokolant: referent stażysta Krzysztof Dzierzgowski po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 grudnia 2016 r. sprawy ze skargi [...] na decyzję Dyrektora Izby Celnej w [...] z dnia [...] nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry oddala skargę.

Uzasadnienie

Naczelnik Urzędu Celnego w P. decyzją z dnia 18 czerwca 2015 r., nr [...] wymierzył W. W. (dalej zwanej również skarżącą) karę pieniężną w kwocie [...]zł za urządzanie gier na automatach A. nr [...] oraz A. nr [...] poza kasynem gry,

Organ I instancji wyjaśnił, że w dniu 06 września 2012 r., przeprowadzono kontrolę w należącym do skarżącej lokalu "[...]" przy ul. [...] w P.. W toku kontroli stwierdzono obecność wskazanych na wstępie urządzeń przypominających automaty do gier. Na podstawie umowy z dnia 01 lipca 2011 r., ustalono, że objęte kontrolą urządzenia należały do X. sp. z o.o. z siedzibą w W.. Przedmiotem umowy było ustalenie zasad prowadzenia wspólnego przedsięwzięcia oraz osiągania przez strony dochodów w zakresie poszerzenia oferty dla klientów skarżącej przy pomocy wspólnej eksploatacji urządzeń do gier rozrywkowych spółki. X. sp. z o.o. zainstalowała w lokalu skarżącej wymienione urządzenia. Po oględzinach znajdujących się w lokalu skarżącej urządzeń przeprowadzono na nich eksperyment z gry. W celu przeprowadzenia na urządzeniu A. nr [...] gier zasilono je kwotą środków pieniężnych przeliczonych następnie na punkty oraz czas do gry. Po wybraniu stawki uruchomiono grę poprzez naciśnięcie przycisku "start" wprawiającego w ruch bębny urządzenia, które obracały się do momentu naciśnięcia nieopisanego przycisku urządzenia. Szybkość obracających się bębnów była na tyle duża, że gracz nie był w stanie ich zatrzymać w zamierzonej konfiguracji. Bębny zatrzymywały się ponadto dopiero po chwili od naciśnięcia przycisku. W toku prowadzonych gier uzyskano wygrane w postaci dodatkowych punktów. Na skutek dłuższego naciśnięcia przycisku "WYBÓR GRY/ZAPISZ WYNIK/ZAKOŃCZ GRĘ" na ekranie urządzenia pojawiła się liczba wynosząca 1/10 posiadanych przez gracza punktów. Po chwili na liczniku LAST SCORE pojawiła się liczba posiadanych przez gracza punktów. Analogicznych ustaleń dokonano w odniesieniu do urządzenia A. nr [...] W toku czynności kontrolnych przesłuchano A. W., który zeznał, że urządzenia należą do X. sp. z o.o., a rozliczenia następują zgodnie z umową, przy czym świadek w nich nie uczestniczył. Świadek zeznał również, że nie zna zasad gry na automatach, nie wypłacał wygranych i nie prowadził ewidencji wypłat. Zainteresowanie grami jest słabe, a świadek nie zna z nazwiska osób najczęściej grających na automatach. Następnie w toku postępowania pozyskano m.in. ekspertyzy biegłego sądowego z oględzin urządzeń spółki. Z opinii tej wynika m.in., że gry prowadzone na urządzeniach skarżącej mają charakter losowy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00