Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 29 września 2016 r., sygn. I SA/Po 2226/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Katarzyna Nikodem Sędziowie Sędzia WSA Aleksandra Kiersnowska - Tylewicz (spr.) Sędzia WSA Dominik Mączyński Protokolant st. sekr. sąd. Justyna Hołyńska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu [...] września 2016r. sprawy ze skargi W. W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia [...] września 2015 r. Nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry oddala skargę.

Uzasadnienie

Naczelnik Urzędu Celnego w P. decyzją z dnia [...] kwietnia 2015 r., nr [...] wymierzył W. W. (dalej zwanej również skarżącą) karę pieniężną w kwocie [...]zł za urządzanie poza kasynem gry, gier losowych na automatach A. nr [...] i nr [...]

Organ I instancji wyjaśnił, że w dniu 29 marca 2012 r., przeprowadzono kontrolę w lokalu "[...]" przy ul. [...] w P. należącym do skarżącej. W toku kontroli stwierdzono obecność urządzeń przypominających automaty do gier. Na podstawie umowy z dnia 01 lipca 2011 r. ustalono, że objęte kontrolą urządzenia należały do X. sp. z o.o. z siedzibą w W.. Po przeprowadzeniu oględzin znajdujących się w lokalu skarżącej urządzeń przeprowadzono na nich eksperyment z gry. W toku gier na automacie nr [...] kontrolowane urządzenie wyświetlało obracające się bębny, które zatrzymywały się po naciśnięciu przycisku START/STOP. Kontrolujący ustalili, że szybkość obracających się bębnów na ekranie automatu jest tak duża, że gracz nie jest w stanie zatrzymać bębnów w zamierzonej konfiguracji. Analogicznych spostrzeżeń dokonano w odniesieniu do automatu o nr [...] Przesłuchany przez kontrolujących w charakterze świadka A. W. wyjaśnił m.in., że gry na automatach prowadzone są od sierpnia 2011 r. a urządzenia należą do X.. Świadek wyjaśnił, że nie zna zasad gry na automatach, nie wypłacał żadnych wygranych, jak też nie prowadził żadnych ewidencji wypłat. Zainteresowanie grami jest słabe, a świadek nie zna z nazwiska osób najczęściej grających na automatach. Następnie w toku postępowania pozyskano m.in. ekspertyzy biegłego sądowego z badania kontrolowanych urządzeń. Z opinii biegłego wynika, że zadanie użytkownika poddanych kontroli urządzeń po wybraniu stawki polega jedynie na naciskaniu przycisku START, który wprawia w ruch, a następnie zatrzymuje bębny z symbolami. Naciskając przycisk START, celem zatrzymania bębnów gracz nie ma wpływu na końcowy układ symboli na bębnach, gdyż te kręcą się zbyt szybko aby zaobserwować ich układ. Symbole znajdujące się na bębnach są ponadto w trakcie ich obracania rozmyte i nieczytelne, z uwagi na wyświetlanie ich na monitorze ciekłokrystalicznym. Po wygranej, dostępna jest funkcja jej podwajania polegająca na wyborze czerwonej lub czarnej karty. Ma ona charakter wyłącznie losowy, a prawdopodobieństwo wygranej wynosi 50%. Maksymalny czas gry ograniczony jest przez ilość i nominał wrzuconych do automatów monet i banknotów. Czas ten nie ulega skróceniu po wyczerpaniu (przegraniu) przez grających wszystkich punktów. Po upływie wykupionego czasu, automat uniemożliwia dalszą grę niezależnie od ilości posiadanych punktów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00