Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Kielcach z dnia 20 grudnia 2016 r., sygn. II SA/Ke 770/16

Wodne prawo

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Renata Detka, Sędziowie Sędzia WSA Magdalena Chraniuk-Stępniak, Sędzia WSA Dorota Pędziwilk-Moskal (spr.), Protokolant Starszy inspektor sądowy Urszula Opara, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 8 grudnia 2016r. przy udziale Prokuratora Prokuratury Okręgowej w Kielcach Reginy Górnisiewicz sprawy ze skargi [...] i [...] na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] w przedmiocie odmowy nałożenia obowiązku przywrócenia stanu poprzedniego na gruncie oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze, po rozpatrzeniu odwołania W. J. i B. J., utrzymało w mocy decyzję Prezydenta Miasta z dnia [...] wydaną w przedmiocie odmowy nałożenia obowiązku przywrócenia stanu poprzedniego na gruncie.

Powyższe rozstrzygnięcie zostało wydane w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych:

Pismem z dnia 25 maja 2015r., skierowanym do Prezydenta Miasta [...], W. J. i B. J. domagali się wszczęcia postępowania w sprawie naruszenia stosunków wodnych przez właścicieli sąsiedniej nieruchomości zlokalizowanej przy [...] wskazując, że w wyniku podniesienia terenu tej nieruchomości o ok. 1 m ich posesja przy [...] i znajdujące się tam zabudowania są notorycznie zalewane.

Decyzją z dnia 12 kwietnia 2016r. Prezydent Miasta [...] działając na podstawie art. 29 ustawy z dnia 18 lipca 2001r. Prawo wodne (Dz. U. z 2015r. poz. 469 ze zm.) odmówił nałożenia na właścicieli nieruchomości przy [...] (działka ewidencyjna nr [...]) w [...], tj. [...] obowiązku przywrócenia stanu poprzedniego na ich gruncie. W uzasadnieniu tego rozstrzygnięcia organ stwierdził, że postępowanie przeprowadzone w sprawie nie wykazało by doszło do zmian stanu wody na gruncie, wywołanych zmianą kierunku przepływu, spowodowanego zmianą ukształtowania powierzchni terenu w obrębie posesji nr A (podniesienie terenu). Organ podkreślił, że podwyższenie terenu położonego między bramą wjazdową na posesję nr A a budynkami na posesjach 146 i 148 nie może wywołać zmian kierunku przepływu wód powierzchniowych, które mogłoby spowodować szkody dla gruntów sąsiednich na posesji nr B.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00