Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 20 grudnia 2016 r., sygn. II SA/Bd 970/16
Ruch drogowy
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Elżbieta Piechowiak Sędziowie sędzia WSA Joanna Brzezińska (spr.) sędzia WSA Jarosław Wichrowski Protokolant starszy sekretarz sądowy Katarzyna Kloska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 20 grudnia 2016 r. sprawy ze skargi E. P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] czerwca 2016 r. nr [...] w przedmiocie skierowania na kontrolne sprawdzenie kwalifikacji kierowcy oddala skargę.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] 2016 r. znak [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze, na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn. Dz.U. z 2016r. poz. 23), art. 49 ust. 1 pkt 3 lit. b i art. 102 ust. 2 ustawy z dnia [...] stycznia 2011r. o kierujących pojazdami (Dz.U. z 2015r. poz. 155 ze zm.), utrzymało w mocy decyzję Starosty [...] z dnia [...] 2016r. nr [...] o skierowaniu E. P. na egzamin sprawdzający kwalifikacje kierowcy w zakresie prawa jazdy kategorii B.
W uzasadnieniu organ odwoławczy podał, że organ pierwszej instancji powołał i wyjaśnił podstawę prawną rozstrzygnięcia i wskazał, że strona ubiega się o zwrot zatrzymanego prawa jazdy, od którego zatrzymania upłynął ponad rok. Z tego względu zwrot zatrzymanego prawa jazdy może nastąpić po uzyskaniu pozytywnego wyniku egzaminu państwowego sprawdzającego kwalifikacje. W odwołaniu E. P. podniósł, że nie poddał się badaniom, na które został skierowany z uwagi na trudną sytuację finansowa i w konsekwencji wydano decyzję o cofnięciu mu uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi. Decyzję uznał za niesłuszną, dalece niesprawiedliwą podnosząc, że Starosta nie był uprawniony do samodzielnej oceny czy zachodziły podstawy do skierowania go na badania lekarskie i psychologiczne, a tym samym kwestionowania ustaleń, które legły u podstaw cofnięcia mu uprawnień do kierowani pojazdami.