Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 3 listopada 2016 r., sygn. I SA/Wr 783/16

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: sędzia WSA Dagmara Dominik-Ogińska, Sędziowie: sędzia WSA Katarzyna Radom, sędzia WSA Marta Semiczek (sprawozdawca), Protokolant: specjalista Paulina Wódka, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 3 listopada 2016 r. przy udziale sprawy ze skargi "A" sp. jawna w K. na decyzję Dyrektora Izby Celnej we W. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego za grudzień 2009 r I. uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w Wa. z dnia [...] r. nr [...]; II. zasądza na rzecz skarżącej od Dyrektora Izby Celnej kwotę 11.289,00 (jedenaście tysięcy dwieście osiemdziesiąt dziewięć) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi jest decyzja Dyrektora Izby Celnej we W. (dalej: organ odwoławczy/ organ podatkowy drugiej instancji) z dnia [...] 2012r. nr [...] utrzymująca w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w Wa. (dalej: organ podatkowy pierwszej instancji) z dnia [...] 2011r. nr [...] określającą "A" sp. jawna (dalej: spółka/ skarżąca) zobowiązanie podatkowe w podatku akcyzowym za grudzień 2009 r. w wysokości 407.126,00 zł.

Skarżąca w okresie objętym decyzją dokonywała obrotu olejem opałowym na cele opałowe. Ustalono, że nabywcy składali stosowne oświadczenia o przeznaczeniu nabywanego oleju opałowego, które zostały u kilkunastu nabywców zweryfikowane w ramach czynności sprawdzających. Nabywcy w tych przypadkach potwierdzili nabycie oleju opałowego. Organ podatkowy pierwszej instancji ustalił, że podatnik nie składał w urzędzie celnym zestawień oświadczeń, do czego był zobowiązany na podstawie art. 89 ust. 14 ustawy z dnia 6 grudnia 2008r. o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2009r., Nr 3, poz. 11 ze zm.; dalej: u.p.a.). Zestawienia oświadczeń zostały sporządzone dopiero w trakcie kontroli w dniu 27 kwietnia 2011r. Zestawienia te nie zawierały wszystkich elementów wymienionych w art. 89 ust. 15 u.p.a. i po dokonaniu uzupełnień zostały ponownie złożone w dniu 25 lipca 2011r. w trakcie postępowania podatkowego. W związku z tym organ podatkowy pierwszej instancji, powołując się na przepisy art. 89 ust.16 u.p.a., określił skarżącemu zobowiązanie w podatku akcyzowym według wyższej stawki podatku, przewidzianej w treści art. 89 ust. 4 pkt 1 u.p.a, tj. 1.822 zł/1.000 litrów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00