Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 8 listopada 2016 r., sygn. I SA/Wa 1320/16

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Dariusz Pirogowicz Sędziowie WSA Magdalena Durzyńska (spr.) WSA Gabriela Nowak Protokolant referent Joanna Kicińska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 8 listopada 2016 r. sprawy ze skargi E. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] czerwca 2016 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją nr [...] z dnia [...] czerwca 2016 r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w [...] (dalej jako SKO/organ) działając na podstawie art. 127 § 3 kpa w związku z art. 17 pkt. 1 kpa oraz art. 1 i 2 ustawy z dnia 12.10.1994 r. o samorządowych kolegiach odwoławczych (t.j. Dz. U. z 2015 poz. 1659 z p.zm.) a także art. 138 § 1 pkt 1 kpa utrzymało w mocy decyzję tegoż SKO z dnia [...] kwietnia 2016r. nr [...] odmawiającą stwierdzenia nieważności decyzji Zarządu Gminy [...] nr [...] znak: [...] z dnia [...] lipca 1997r. przekazującej w użytkowanie wieczyste na rzecz [...] Spółdzielni Budowlano-Mieszkaniowej [...] w [...] (dalej WSBM) grunt o powierzchni 7 ha 9522 m2 stanowiący 41 działek w tym działek o nr ewid. [...],[...] i [...] z obrębu [...].

W uzasadnieniu ww decyzji wskazano, że z wnioskiem o stwierdzenie nieważności decyzji z 1997r. wystąpiła E. K. (dalej jako skarżąca) zarzucając, że przekazanie działek nr [...],[...] i [...] w użytkowanie wieczyste WSBM zostało dokonane z rażącym naruszeniem prawa w postaci art. 97 § 1 pkt. 4 kpa tj. bez zawieszenia postępowania do czasu rozpoznania wniosku z dnia 15 grudnia 1991r o zwrot wywłaszczonej na rzecz Skarbu Państwa nieruchomości przy ul. [...] w [...] obejmującej owe działki o nr ewid. [...],[...] i [...]. Wg skarżącej ustanowienie prawa użytkowania wieczystego na rzecz Spółdzielni winno nastąpić dopiero po rozpoznaniu wniosku o zwrot ww nieruchomości; ustanowienie zaś użytkowania wieczystego na rzecz podmiotu trzeciego uniemożliwia w myśl art. 229 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997r o gospodarce nieruchomościami dokonanie zwrotu przez Skarb Państwa na rzecz byłych właścicieli czy też ich spadkobierców. Zdaniem skarżącej decyzja z 1997r wywołała skutki, które były nie do pogodzenia z zasadą praworządności.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00