Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 16 listopada 2016 r., sygn. I SA/Lu 368/16

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Halina Chitrosz-Roicka Sędziowie WSA Wiesława Achrymowicz WSA Krystyna Czajecka-Szpringer (sprawozdawca) Protokolant Referent stażysta Paweł Kobylarz po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 16 listopada 2016 r. sprawy ze skargi M. S. na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia samochodu osobowego oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia [...] Dyrektor Izby Celnej (organ odwoławczy), po rozpatrzeniu odwołania M. S. (podatnik, skarżący), utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego (organ I instancji) z dnia [...] określającą zobowiązanie podatkowe w podatku akcyzowym z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodu osobowego.

Zaskarżona decyzja została wydana w następującym stanie sprawy.

W dniu [...] września 2014 r. do Urzędu Celnego wpłynęła korespondencja ze Starostwa Powiatowego w P. Wydział Komunikacji, z której wynikało, że skarżący w dniu [...] lutego 2011 r. dokonał nabycia w Niemczech, samochodu marki Audi A6 rok produkcji 2004, pojemność silnika 2671 cm3, który następnie został przemieszczony na terytorium kraju.

Pismem z dnia [...] września 2014 r. organ I instancji wezwał podatnika, do złożenia wyjaśnień w sprawie przyczyn niezłożenia deklaracji uproszczonej nabycia wewnątrzwspólnotowego AKC-U przedmiotowego samochodu oraz do określenia daty przemieszczenia samochodu z terytorium Niemiec na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

W odpowiedzi, podatnik oświadczył, że przedmiotowy samochód był zwolniony z podatku akcyzowego z racji jego przeznaczenia jako samochodu ciężarowego do przewozu towarów, posiadania przestrzeni ładunkowej większej od 50% długości rozstawu osi. Podał, że auto było dwuosobowe a część towarowa była oddzielona bezpośrednio od kierowcy trwałą ścianą grodziową. Część bagażowa służyła do przewozu bagażów więc naturalnie nie posiadała dywaników oraz punktów z pasami etc. Na potwierdzenie swoich wyjaśnień przedłożył dokumentacje zdjęciową.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00