Wyrok WSA w Lublinie z dnia 8 listopada 2016 r., sygn. III SA/Lu 1240/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Jerzy Marcinowski, Sędziowie Sędzia WSA Grzegorz Grymuza, Sędzia WSA Robert Hałabis (sprawozdawca), Protokolant Referent Bartłomiej Maciak, po rozpoznaniu w Wydziale III na rozprawie w dniu 8 listopada 2016 r. sprawy ze skargi T.B. F. D. Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w D. na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia [...] lipca 2015 r., nr [...] w przedmiocie długu celnego oddala skargę.
Uzasadnienie
Sygn. akt III SA/Lu [...]
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją z dnia [...] lipca 2015 r. (nr [...]) Dyrektor Izby Celnej utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w Z. z dnia [...] kwietnia 2015 r. (nr [...]), którą określono niezaksięgowaną kwotę wynikającą z długu celnego w wysokości 8.355 zł i uznano za dłużnika T.B. F. D. Spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w D. .
Zaskarżona decyzja wydana została w następującym stanie sprawy:
W dniu 28 lutego 2012 r. według dokumentu SAD Nr [...] firma "L. " Sp. z o.o. w T. L.. działając w imieniu T.B. [...] D. Sp. z o.o. w D. , zgłosiła do procedury dopuszczenia do obrotu towar - koncentrat soku jabłkowego bez dodatku cukru, brix 66, w ilości 25.000 kg.
Organ celny przyjął złożone zgłoszenie celne jako odpowiadające wymogom formalnym określonym w art. 62 rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913/92 z dnia 12 października 1992 r. ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny (Dz. Urz. WE L 302 z 1992 r. z późn. zm.; Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne Rozdział 2, Tom 4, str. 307 - dalej jako "WKC").
W wyniku przeprowadzonej przez organ celny kontroli zgłoszenia celnego stwierdzono, że wartość importowanego towaru zadeklarowana w zgłoszeniu celnym rażąco odbiega od wartości podobnych towarów sprowadzanych na obszar celny Wspólnoty w zbliżonym czasie. W toku kontroli postimportowej ustalono, że w badanym okresie kontrolowana firma dokonywała zakupu koncentratu soku jabłkowego od brytyjskiej firmy S. I. LLP z [...], na podstawie umowy sprzedaży Nr [...] z dnia 9 lutego 2012 r., aneksowanej w dniu 28 lutego 2012 r. Przedmiotem umowy był zakup koncentratu soku jabłkowego nieklarownego, najpierw w ilości 500 ton, a następnie w ilości około 2.000 ton, w cenie 570 EUR/t. Na podstawie dokumentacji księgowej stwierdzono, że płatności za zakupiony towar spółka T.B. [...] D. dokonywała na rzecz eksportera zbiorczo, kompensując je z kilku faktur zakupu.