Wyrok WSA w Kielcach z dnia 3 listopada 2016 r., sygn. I SA/Ke 549/16
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Danuta Kuchta, Sędziowie Sędzia WSA Artur Adamiec, Sędzia WSA Maria Grabowska (spr.), Protokolant Starszy sekretarz sądowy Celestyna Niedziela, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 3 listopada 2016 r. sprawy ze skargi D. Ś. na decyzję Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie odmowy umorzenia należności składkowych uchyla zaskarżoną decyzję.
Uzasadnienie
Decyzją z [...] r. nr [...]; [...] Prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego ("KRUS" "organ") utrzymał
w mocy decyzję z [...] r. nr [...]
o odmowie D. Ś. umorzenia należności z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne rolników w łącznej kwocie 10346,34 zł. za okres 2004.3 kw. do 2015.2/06.
W uzasadnieniu decyzji organ wskazał, że wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach z dnia 7 lipca 2016 r. sygn. akt I SA/Ke 356/16 uchylono decyzję KRUS z [...] r. znak [...]. Rozpoznając ponownie sprawę organ powołując się na postanowienia art. 41a ust. 1 pkt. 1 ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników ( Dz.U.2016.277) dalej u.u.s.r., wskazał, że ważny interes w umorzeniu należności z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne rolników ze względu na trudną sytuację materialną istnieje wtedy, gdy wykonanie obowiązku zapłaty należności mogłoby spowodować niemożność zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych. Organ zaznaczył, że przy rozpatrywaniu wniosków o umorzenie zadłużenia należy mieć na względzie także interes społeczny, którego zabezpieczeniem jest utrzymanie stanu finansów funduszów emerytalno-rentowego i składkowego na poziomie gwarantującym wypłatę wszystkim uprawnionym ubezpieczonym świadczeń. W tym celu, przeprowadzono postępowanie ustalające, czy zachodzą okoliczności wymienione w art. 41a ust. 2 u.u.s.r. pozwalające orzec o całkowitej nieściągalności zadłużenia i dające podstawę do umorzenia wnioskowanej przez dłużnika należności. Wyjaśnił, że całkowita nieściągalność zachodzi, gdy na podstawie posiadanych dokumentów stwierdzono, że dłużnik nie posiada źródeł dochodu i majątku, z którego można efektywnie dochodzić należności oraz brak jest możliwości potrącania zadłużenia ze świadczeń.