Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 3 listopada 2016 r., sygn. II SA/Go 437/16

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wlkp. w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Adam Jutrzenka - Trzebiatowski Sędziowie Sędzia WSA Aleksandra Wieczorek Sędzia WSA Jacek Jaśkiewicz (spr.) Protokolant st. sekr. sąd. Agata Przybyła po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 3 listopada 2016 r. sprawy ze skargi K.K. na decyzję Wojewody z dnia [...] r., nr [...] w przedmiocie zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę oddala skargę.

Uzasadnienie

1. Decyzją z dnia [...] stycznia 2016r., nr [...] Wojewoda uchylił w całości decyzję Starosty Nr [...] z dnia [...] października 2015 r., nr [...] zatwierdzającą projekt budowlany i udzielającą R.D., prowadzącemu działalność pn. W D.R., ul. [...] pozwolenia na budowę budynku usługowego z lokalem mieszkalnym wraz z rozbiórką budynku usługowego na działce nr [...] i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia organowi I instancji oraz utrzymał w mocy postanowienie Starosty z dnia [...] sierpnia 2015 r., nr [...] o wyrażeniu zgody na odstępstwo.

Następnie decyzją Nr [...] z dnia [...] lutego 2016 r., nr [...] Starosta zatwierdził projekt budowlany i udzielił R.D. pozwolenia na budowę budynku usługowego z lokalem mieszkalnym wraz z rozbiórką budynku usługowego na działce nr [...].

2. W ustawowym terminie odwołanie od powyższej decyzji wnieśli K. i M.K. zaskarżając jednocześnie postanowienie Starosty z dnia [...] sierpnia 2015 r. znak: [...] o wyrażeniu zgody na odstępstwo. Zaskarżonemu postanowieniu Starosty odwołujący zarzucili naruszenie:

1) przepisów prawa materialnego tj. art. 9 ust. 1 i ust. 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1409 ze zm.; obecnie t.j. Dz.U. z 2016 r., poz. 290 ze zm.) poprzez jego zastosowanie pomimo, że w sprawie nie zachodził żaden szczególnie uzasadniony przypadek uprawniający do zastosowania procedury odstępstwa oraz art. 35 ust. 1 pkt 1 i 2 Prawa budowlanego poprzez ich niewłaściwe zastosowanie i przyjęcie, że przedłożony projekt jest zgodny z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego i warunkami technicznymi jakim powinny odpowiadać budynki.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00