Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 13 października 2016 r., sygn. III SA/Po 541/16

 

Dnia 13 października 2016 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Lorych-Olszanowska Sędziowie WSA Małgorzata Górecka WSA Marek Sachajko (spr.) Protokolant: ref. staż. Marta Chocianowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 października 2016 roku przy udziale sprawy ze skargi A. Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w B. W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia [...] maja 2014 roku nr [...] w przedmiocie określenia zobowiązania podatkowego w podatku akcyzowym za poszczególne miesiące od marca do września 2009 roku I. uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w L. z dnia [...] kwietnia 2011 roku, [...], II. zasądza od Dyrektora Izby Celnej na rzecz skarżącego kwotę [...]- (czternaście tysięcy dwieście sześćdziesiąt jeden) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] kwietnia 2011 r., nr [...], Naczelnik Urzędu Celnego w L. ustalił A. spółce z ograniczoną odpowiedzialnością w B. W. (zwanej dalej skarżącą lub stroną) zobowiązanie podatkowe w podatku akcyzowym za miesiące od marca do września 2009 r.

W uzasadnieniu decyzji organ wskazał, że w dniach od [...] października 2010 r. do [...] listopada 2010 r. w przedsiębiorstwie skarżącej została przeprowadzona kontrola. W okresie objętym kontrolą spółka dokonywała transakcji zakupu oleju opałowego oraz sprzedaży hurtowej i detalicznej oleju napędowego i oleju opałowego lekkiego. W wyniku kontroli stwierdzono nieprawidłowości w zakresie podatku akcyzowego, związane z sprzedażą oleju opałowego. Organ wskazał, że nieprawidłowości dotyczyły [...] litrów oleju napędowego. Transakcje sprzedaży oleju opałowego dokonywano hurtowo na podstawie faktur VAT, a ponadto kontrolowany pobierał od nabywców oświadczenia o przeznaczeniu oleju opałowego na cele opałowe. Kontrolowany do każdej kopii faktury z zakupionym olejem opałowym dołączał oświadczenie nabywcy, że nabywane wyroby są przeznaczone do celów opałowych lub będą sprzedane z przeznaczeniem do celów opałowych, które zawierało wszystkie wymagane prawem elementy - dane dotyczące nabywcy, określenie ilości i rodzaju oraz przeznaczenia nabywanych wyrobów, wskazanie rodzaju, typu oraz liczby posiadanych urządzeń grzewczych oraz miejsca (adresu), gdzie znajdują się te urządzenia, datę i miejsce złożenia oświadczenia i czytelny podpis składającego oświadczenie. Organ stwierdził, że spółka nie spełniła warunku przekazywania sporządzanych zestawień oświadczeń za okres od marca 2009 do sierpnia 2009 r. do Naczelnika Urzędu Celnego, pozostawiając je jedynie w dokumentacji firmy. W związku z powyższym organ stwierdził, że skarżąca spółka nie dopełniła obowiązku wynikającego z art. 89 ust. 14 ustawy o podatku akcyzowym. Z kolei zestawienie oświadczeń za wrzesień 2009 r. zostało złożone w urzędzie celnym po wyznaczonym przez ustawodawcę terminie. Zdaniem organu I instancji, w związku z niedotrzymaniem ww. obowiązku, kontrolowany utracił prawo do stosowania określonej (preferencyjnej) stawki akcyzy przy sprzedaży oleju opałowego do celów opałowych za okres od miesiąca marca do miesiąca września 2009 r. Sprzedaż oleju opałowego winna być zatem opodatkowana według stawki określonej w art. 89 ust. 4 pkt 1 ustawy o podatku akcyzowym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00