Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 19 października 2016 r., sygn. I SA/Po 242/16

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Katarzyna Nikodem Sędziowie Sędzia WSA Waldemar Inerowicz Sędzia WSA Barbara Rennert (spr.) Protokolant sekr. sąd. Marta Ziewińska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 19 października 2016 r. sprawy ze skargi [...] na interpretację indywidualną Ministra Finansów działającego przez organ upoważniony Dyrektora Izby Skarbowej w [...] z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę.

Uzasadnienie

W dniu [...] r. P. S.A. w P. wniosła skargę na interpretację indywidualną przepisów prawa podatkowego Ministra Finansów - Dyrektora Izby Skarbowej [...] z [...] r. nr [...], wydaną w zakresie podatku od towarów i usług.

Z akt sprawy wynika następujący stan faktyczny.

W dniu [...] r. do Ministra Finansów wpłynął wniosek skarżącej spółki o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku określenia kwot podatku naliczonego do odliczenia zgodnie ze sposobem określenia proporcji.

W ramach opisu zdarzenia przyszłego skarżąca, zaznaczając że jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT, wskazała iż jest spółką radiofonii publicznej, działającą na podstawie ustawy z dnia 29 grudnia 1992 r. o radiofonii i telewizji (Dz. U. z 2011 r. Nr 43, poz. 226 ze zm.; dalej: "u.r.t."). Zadania radiofonii realizowane są przez podmioty będące dostawcami usług medialnych, którymi są: program, audiowizualna usługa medialna na żądanie, przekaz handlowy. Spółka jest nadawcą, który dostarcza usługi medialne, zaliczanym do kategorii jednostek publicznej radiofonii i telewizji i do jej zadań należy również realizacja misji publicznej. Realizuje tę misję, oferując zróżnicowane programy, cechujące się pluralizmem, bezstronnością itp. (art. 21 ust. 1 u.r.t.). Przychodami jednostek publicznej radiofonii i telewizji są wpływy pochodzące z: opłat abonamentowych (odsetek za zwłokę w ich uiszczaniu i kar za używanie niezarejestrowanych odbiorników), obrotu prawami do audycji, reklam i audycji sponsorowanych, innych źródeł. W ramach swojej działalności wykonuje szereg czynności, a wśród nich także: odpłatne świadczenie usług zwolnione z VAT, odpłatne świadczenie usług reklamowych, odpłatne świadczenie usług niepodlegających opodatkowaniu VAT, gdyż miejsce świadczenia usług znajduje się poza terytorium kraju. Przekaz handlowy jest ściśle powiązany z audycjami, także wchodzącymi w skład misji publicznej. Spółka w ramach swojej działalności nabywa różnego rodzaju usługi i towary, w tym takie, których nie można przyporządkować tylko od czynności opodatkowanych albo tylko zwolnionych z VAT - wówczas stosuje proporcję z art. 90 ust. 2 i nast. ustawy z dnia 11 marca 2011 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz.1054 ze zm.; dalej: "u.p.t.u."). Spółka finansuje wydatki służące realizacji zadań związanych z jej misją publiczną wpływami z opłat abonamentowych, a także wpływami z innej działalności, w tym także stricte komercyjnej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00