Orzeczenie
Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 19 października 2016 r., sygn. I SA/Po 406/16
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Małgorzata Bejgerowska Sędziowie Sędzia WSA Waldemar Inerowicz (spr.) Sędzia WSA Aleksandra Kiersnowska - Tylewicz Protokolant: referent stażysta Krzysztof Dzierzgowski po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 11 października 2016 r. sprawy ze skargi [...] na interpretację indywidualną Ministra Finansów działającego przez organ upoważniony Dyrektora Izby Skarbowej w [...] z dnia [...] r., nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych oddala skargę
Uzasadnienie
Wnioskiem złożonym w dniu [...] r. X. Sp. z o.o. [...] Spółka komandytowo-akcyjna (dalej jako: spółka, wnioskodawczyni, skarżąca) wystąpiła do Dyrektora Izby Skarbowej w P. - upoważnionego przez Ministra Finansów o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.
Prezentując we wniosku opis zdarzenia przyszłego spółka wskazała, że jest polskim rezydentem podatkowym, podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. W celu pozyskania środków na sfinansowanie bieżącej działalności gospodarczej zamierza wyemitować obligacje. Z emisją obligacji wiązać się będzie obowiązek późniejszego ich wykupu, a także zapłaty odsetek, stanowiących wynagrodzenie obligatariuszy za udostępnienie środków finansowych. Warunki emisji obligacji nie będą przewidywać realizacji dyskonta przy wykupie obligacji. Nie będą to również obligacje partycypacyjne, o których mowa w art. 18 ustawy z dnia 15 stycznia 2015 r. o obligacjach (Dz. U. z 2015 r., poz. 238 - w skrócie: "u.o."), albowiem nie będą one dawały obligatariuszom prawa do uczestnictwa w zysku spółki (emitenta), rozumianym, jako kategoria prawna i księgowa (definiowana przez przepisy Kodeksu spółek handlowych oraz ustawy o rachunkowości). Wnioskodawczyni wskazała, że u.o. dopuszcza możliwość określenia oprocentowania obligacji nie tylko w formie z góry określonej kwoty, ale także sposób, w jaki oprocentowanie będzie określane (art. 6 ust. 2 pkt 1). W związku z tym spółka rozważa emisję obligacji, w której wysokość oprocentowania obligacji określona zostanie w sposób inny niż jako stała, z góry określona kwota/wysokość odsetek. Sposób określenia wysokości oprocentowania opierać się będzie na pomiarze efektywności działalności prowadzonej przez spółkę.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right