Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 20 października 2016 r., sygn. I SA/Ol 528/16

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Wiesława Pierechod Sędziowie sędzia WSA Jolanta Strumiłło sędzia WSA Przemysław Krzykowski (sprawozdawca) Protokolant sekretarz sądowy Jolanta Piasecka po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 20 października 2016r. sprawy ze skarg A. Ś. na decyzje Dyrektora Izby Celnej z dnia "[...]", nr "[...]", nr "[...]", nr "[...]" w przedmiocie opłaty paliwowej za okresy od stycznia do czerwca oraz sierpień, wrzesień, listopad i grudzień 2011r., od stycznia do kwietnia, czerwiec oraz od sierpnia do listopada 2012r., styczeń oraz od marca do lipca 2013r. oddala skargi

Uzasadnienie

Decyzjami z dnia "[...]" Naczelnik Urzędu Celnego określił A.Ś. opłatę paliwową za okresy: styczeń - czerwiec, sierpień, wrzesień, listopad i grudzień 2011 r., styczeń - kwiecień, czerwiec, sierpień - listopad 2012 r. oraz styczeń, marzec lipiec 2013 r. w łącznej kwocie 32.439 zł.

Podstawę tych rozstrzygnięć stanowiły ustalenia poprzedzających je postępowań, w świetle których A. Ś. prowadził w latach 2011 - 2013 działalność gospodarczą w zakresie działów specjalnych produkcji rolnej polegającą na produkcji indyka rzeźnego. Postanowieniami z dnia "[...]" Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej wszczął wobec strony postępowania kontrolne w zakresie rzetelności deklarowanych podstaw opodatkowania oraz prawidłowości obliczania i wpłacania podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego za poszczególne okresy rozliczeniowe od stycznia 2011 r. do grudnia 2013 r. W wyniku tych postępowań ustalił, że strona w rejestrach zakupu zaewidencjonowała faktury VAT dokumentujące zakup oleju napędowego od następujących podmiotów:

- Przedsiębiorstwa A z siedzibą w W. na łączną ilość 32.073 l;

- Spółki B z siedzibą w W. na łączną ilość 46.591 l;

- Spółki C z siedzibą w W. na łączną ilość 52.130 l.

Od wykazanego w tych fakturach oleju napędowego nie został jednakże zapłacony podatek akcyzowy, gdyż podmioty, których dane widniały na fakturach, nie były podatnikami podatku akcyzowego oraz nie składały deklaracji dla podatku akcyzowego. Uwzględniając te ustalenia, organ kontroli skarbowej dwiema decyzjami z dnia "[...]" oraz decyzją z dnia "[...]" określił stronie zobowiązania w podatku akcyzowym za wskazane okresy rozliczeniowe. Rozstrzygnięcia te zostały utrzymane w mocy w toku kontroli instancyjnej przez Dyrektora Izby Celnej decyzjami z dnia "[...]".

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00