Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 25 października 2016 r., sygn. III SA/Lu 340/16

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Grzegorz Grymuza (sprawozdawca), Sędziowie WSA Jerzy Drwal, WSA Ewa Kowalczyk Protokolant Referent stażysta Michał Białowski po rozpoznaniu w Wydziale III na rozprawie w dniu 25 października 2016 r. sprawy ze skargi J. W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia [...] stycznia 2016 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia [...] stycznia 2016 r. nr [...] Dyrektor Izby Celnej w B. utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w L. z dnia [...] lipca 2015 r. nr [...] wymierzającą J. W. karę pieniężną w kwocie 36.000 zł z tytułu urządzania gier na automacie o nazwie [...] bez numeru fabrycznego oraz dwóch automatach o nazwie [...] bez numerów fabrycznych, poza kasynem gry.

Podstawę faktyczną powyższego rozstrzygnięcia stanowiły następujące ustalenia:

W dniu [...] maja 2012 r. funkcjonariusze Urzędu Celnego w L. przeprowadzili kontrolę w zakresie przestrzegania przepisów ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz.U. z 2015 r. poz. 612 ze zm. - dalej powoływanej jako: "ustawa o grach hazardowych" lub "u.g.h."), w lokalu położonym w L. przy ul. [...], w którym działalność prowadził skarżący. W wyniku kontroli stwierdzono, że w lokalu znajdują się wyżej wymienione automaty do gier.

Postanowieniem z dnia [...] czerwca 2014 r. Naczelnik Urzędu Celnego w L. wszczął z urzędu postępowanie wobec skarżącego w przedmiocie wymierzenia kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry.

Na podstawie oględzin, przeprowadzonego przez funkcjonariuszy celnych eksperymentu w postaci gier kontrolnych, zeznań świadków W. S., G. J. i K. B. oraz opinii biegłego sądowego ustalono, że badane automaty służyły do celów komercyjnych, a zainstalowane na nich gry miały charakter losowy niezależny od zręczności grającego. Rozpoczęcie gry było możliwe dopiero po zakredytowaniu automatu kwotą pieniężną. Automaty umożliwiały gry o wygrane rzeczowe, w których gra zawiera element losowości. Wygranymi punktami można grać jak punktami zakupionymi bez konieczności wnoszenia dodatkowej opłaty. Gry przeprowadzone na urządzeniach znajdujących się w lokalu mają charakter losowy i gracze nie mają wpływu na przebieg gry, bębny z wizerunkami obracają się w sposób losowy a wygranymi punktami można grać tak jak punktami zakupionymi za gotówkę. Wynik uzyskany w każdej grze ma charakter losowy i jest niezależny od umiejętności (zręczności) grającego bądź jego zdolności psychomotorycznych. Grający nie ma realnego wpływu na to w jakiej konfiguracji zatrzymują się i układają symbole skutkujące wygraną. Na tej podstawie Naczelnik Urzędu Celnego w L. uznał, że strona postępowania urządzała gry na automatach i decyzją z dnia [...] lipca 2015 r. wymierzył skarżącemu karę pieniężną w wysokości 36.000 zł z tytułu urządzania gier na wyżej wymienionych automatach poza kasynem gry.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00