Wyrok WSA w Lublinie z dnia 4 października 2016 r., sygn. III SA/Lu 1487/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jadwiga Pastusiak (sprawozdawca), Sędziowie Sędzia WSA Grzegorz Grymuza,, Sędzia WSA Ewa Ibrom, Protokolant Starszy asystent sędziego Małgorzata Olejowska, po rozpoznaniu w Wydziale III na rozprawie w dniu 4 października 2016 r. sprawy ze skargi P. P. na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia [...] sierpnia 2015 r. nr [...] w przedmiocie określenia kwoty cła podlegającej retrospektywnemu zaksięgowaniu oddala skargę.
Uzasadnienie
Zaskarżoną do sądu decyzją z dnia [...] sierpnia 2015 r., nr [...], Dyrektor Izby Celnej w [...] utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w [...] z dnia [...] kwietnia 2015 r., nr [...], określającą niezaksięgowaną kwotę wynikającą z długu celnego.
Decyzja została wydana w następującym stanie sprawy:
W dniu 20 marca 2012 r. agencja celna "L." sp. z o.o., działając w imieniu P. P. (dalej: skarżący), zgłosiła do procedury dopuszczenia do obrotu towar - koncentrat soku jabłkowego, bez dodatku cukru, brix 66, w ilości 22.000 kg (dokument SAD Nr [...]).
Organ celny przyjął złożone zgłoszenie celne jako odpowiadające wymogom formalnym.
W wyniku przeprowadzonej przez organ kontroli zgłoszenia celnego stwierdzono, że wartość importowanego towaru zadeklarowana w wymienionym wyżej zgłoszeniu rażąco odbiega od wartości podobnych towarów sprowadzanych na obszar celny Wspólnoty w zbliżonym czasie. W toku kontroli ustalono, że w badanym okresie skarżący dokonywał zakupu koncentratu soku jabłkowego od brytyjskiej firmy S. [...], na podstawie umowy sprzedaży z dnia 27 lutego 2012 r. Przedmiotem umowy sprzedaży był zakup zagęszczonego soku jabłkowego, nieklarownego, w ilości 1000 ton, w cenie 570 EUR/t. W dniach 6 marca 2012 r. i 23 marca 2012 r. zostały podpisane aneksy, w których zmianie uległa ilość zakupionego zagęszczonego soku jabłkowego na 2000 ton, a następnie na 2400 ton.
Weryfikacja dokumentów handlowych przez ukraińską administrację celną wykazała, że producent J. [...] z Ukrainy sprzedał koncentrat soku jabłkowego firmie [...] M., Ukraina. Następnie firma ta odsprzedała ten sam towar brytyjskiej firmie S. [...] za cenę 1,80 EUR/kg i tego samego dnia firma S. [...] odsprzedała ten sam koncentrat soku jabłkowego skarżącemu za cenę 0,57 EUR/kg, wystawiając fakturę o numerze i dacie identycznej jak w przypadku poprzedniej transakcji.