Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 19 października 2016 r., sygn. III SA/Gl 2466/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Krzysztof Wujek, Sędziowie Sędzia WSA Barbara Brandys-Kmiecik, Sędzia WSA Barbara Orzepowska-Kyć (spr.), Protokolant Katarzyna Lisiecka-Mitula, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 19 października 2016 r. przy udziale - sprawy ze skargi "A" Sp. z o.o. w W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego - wysokości zobowiązania, odpowiedzialności osoby trzeciej oddala skargę.
Uzasadnienie
Dyrektor Izby Celnej w K. decyzją z [...] r. nr [...] , utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w B. z [...] r nr [...] , dotyczącą określenia wysokości zobowiązania podatkowego w podatku akcyzowym w związku z nabyciem wewnątrzwspólnotowym samochodu osobowego marki [...] o numerze nadwozia [...] rok produkcji 2009, pojemność silnika 2000 cm3, na kwotę 11.524 zł oraz orzeczenia o solidarnej odpowiedzialności podatkowej "A" Sp. z o.o. oraz "B" Sp. z o.o. jako byłych wspólników Spółki cywilnej "C" "B" Sp. z o.o., "A" Sp. z o.o.
W podstawie prawnej organ powołał art. 233 § 1 pkt 1, art. 107 §1 i § 2, art. 108 § 1, art. 115 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2015 r. poz. 613 ze zm., zwanej dalej O.p.) oraz art. 1 ust. 1, art. 3 ust. 1, art. 100 ust. 1 pkt 2, art. 100 ust. 4, art. 101 ust. 2 pkt 1, art. 102 ust. 1, art. 104 ust. 1 pkt 2, art. 105, art. 106 ust. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2009 r. nr 3, poz. 11 ze zm., zwanej dalej u.p.a.).
Przedstawiając dotychczasowy przebieg postępowania podatkowego organ wyjaśnił, że Naczelnik Urzędu Celnego w B. postanowieniem z [...], r. wszczął z urzędu postępowanie podatkowe wobec Spółki cywilnej "C" "B" Sp. z o.o., "A" Sp. z o.o., w celu określenia zobowiązania podatkowego w podatku akcyzowym z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodu marki [...] o numerze nadwozia [...] , rok produkcji 2009, pojemność silnika 2000 cm3. W trakcie postępowania w odpowiedzi na zapytanie organu, przedstawiciel producenta "D" Sp. z o.o. poinformowała, że sporny samochód [...] - został wyprodukowany jako osobowy 5 miejscowy. W dniu 30 marca 2015 r. w Urzędzie Celnym w R. przeprowadzono dowód z oględzin spornego samochodu. Z czynności tej sporządzono protokół, do którego załączono dokumentację fotograficzną. Następnie Naczelnik Urzędu Celnego w B. decyzją nr [...] z [...] r. określił kwotę zobowiązania podatkowego w podatku akcyzowym z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodu osobowego marki [...] o numerze nadwozia [...] , rok produkcji 2009, pojemność silnika 2000 cm3, uznając, iż ww. samochód jest samochodem zasadniczo przeznaczonym do przewozu osób, ponieważ wynika to m. in. z oględzin pojazdu oraz z zebranego materiału dowodowego. Organ I instancji stwierdził, że przedmiotowy samochód posiada cechy charakterystyczne dla samochodów osobowych (objętych pozycją 8703) i jego nabycie wewnątrzwspólnotowe podlega akcyzie. W konkluzji decyzji Naczelnik Urzędu Celnego w B. wskazał, że podatnik tj. Spółka cywilna ""C" " "B" Sp. z o.o., "A" Sp. z o.o. dokonała nabycia wewnątrzwspólnotowego spornego samochodu. Jednocześnie organ podatkowy I instancji wskazał, iż w niniejszej sprawie rozstrzygnięcie podejmowane jest w trybie orzeczenia o solidarnej odpowiedzialności podatkowej "A" Sp z o.o. oraz "B" Sp. z o.o. jako byłych wspólników Spółki cywilnej "C" "B" Sp. z o.o., "A" Sp. z o.o.