Wyrok WSA w Białymstoku z dnia 27 października 2016 r., sygn. II SA/Bk 217/16
Mając na uwadze cel regulacji zawartej w § 42 ust. 2 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. z 2010 r. nr 109, poz. 719), tj. ochronę przeciwpożarową, która ma chronić takie wartości jak życie, zdrowie, mienie lub środowisko przed pożarem, klęską żywiołową, stwierdzić należy, że ma ona zastosowanie do każdej formy składowania substancji w postaci palnych płodów rolnych a nie tylko stert, stogów czy brogów.
Teza urzędowa
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w składzie następującym: Przewodniczący sędzia NSA Danuta Tryniszewska-Bytys, Sędziowie sędzia NSA Grażyna Gryglaszewska (spr.),, sędzia NSA Anna Sobolewska-Nazarczyk, Protokolant starszy sekretarz sądowy Marta Marczuk, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 13 października 2016 r. sprawy ze skargi R. O. na decyzję P. Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w B. z dnia [...] stycznia 2016 r., nr [...] w przedmiocie nakazania wykonania obowiązków oddala skargę
Uzasadnienie
Skarga została wywiedziona na podstawie następujących okoliczności.
W związku z otrzymaną skargą dotyczącą niewłaściwego składowania bel słomy na działce o nr geod.: [...] zlokalizowanych w miejscowości S. przy ul. [...], funkcjonariusze Komendy Powiatowej PSP w K. w dniu [...] listopada 2015 r. przeprowadzili czynności kontrolne - rozpoznawcze. W trakcie czynności stwierdzono, że na działce o nr geod. [...] składowane są bele słomy w ilości 18 sztuk, w sposób niezgodny z § 42 ust. 2 pkt 1b, pkt 2, pkt 3 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. z 2010 r. nr 109, poz. 719; dalej powoływane jako rozporządzenie). Z uwagi na brak strony postępowania, oględziny miejsca będącego przedmiotem kontroli prowadzono z drogi gminnej, nie wchodząc na posesję strony postępowania. W trakcie czynności stwierdzono także, że na działce o nr geod. [...] zlokalizowany jest budynek w sąsiedztwie którego, z dwóch jego stron, składowane są bele słomy. Bele słomy usytuowane są w taki sposób, że ich odległość od obiektu wynosi odpowiednio 1,7 m i 6,6 m, przy wymaganej przepisami odległości co najmniej 20 m, odległość bel słomy od drogi gminnej o nr [...] składającej się z działki o nr geod. [...] wynosi 3 m, przy wymaganej przepisami odległości co najmniej 30 m, odległość bel słomy od granicy działki wynosi odpowiednio 3 m, 0,74 m oraz 1,04 m, przy wymaganej przepisami odległości co najmniej 10 m.