Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 23 września 2016 r., sygn. I SA/Wr 604/16

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Zbigniew Łoboda, Sędziowie sędzia WSA Dagmara Dominik-Ogińska (sprawozdawca) sędzia WSA Katarzyna Radom, Protokolant referent Edyta Forysiak, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 23 września 2016 r. sprawy ze skargi H. M. na decyzję Dyrektor Izby Celnej we W. z dnia [...] kwietnia 2013 r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego za grudzień 2009 r. I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Naczelnika Urzędu Celnego we W. z dnia [...] stycznia 2013 r., nr [...]; II. umarza postępowanie podatkowe; III. zasądza od Dyrektora Izby Celnej we W. na rzecz strony skarżącej kwotę 2.892 (słownie: dwa tysiące osiemset dziewięćdziesiąt dwa) złote tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

1. Postępowanie przed organami podatkowymi.

1.1. Przedmiotem skargi jest decyzja Dyrektora Izby Celnej we W. (dalej: organ podatkowy drugiej instancji/ organ odwoławczy) z dnia [...] r. nr [...] utrzymująca w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w W. (dalej: organ podatkowy pierwszej instancji) z dnia [...] r. nr [...] określającą H. M. (dalej: skarżący/ podatnik) wysokość zobowiązania w podatku akcyzowym za grudzień 2009r. w wysokości 15.820 zł.

1.2. Z uzasadnienia decyzji organu podatkowego pierwszej instancji wynika, że w grudniu 2009r. podatnik dokonał zakupu oleju napędowego grzewczego w ilości 13.298 litrów od firmy "A" z siedzibą w S., a następnie dokonał dalszej odsprzedaży tego wyrobu w ilości 8.693 zł na rzecz podmiotów gospodarczych. Do dokonywanej sprzedaży oleju napędowego grzewczego pobierane były oświadczenia nabywców o przeznaczeniu oleju na cele opałowe, stanowiące odrębne dokumenty. We wszystkich ww. przypadkach podmioty gospodarcze potwierdziły zakup przedmiotowego oleju oraz oświadczyły, iż zużyły go na cele opałowe. Jednocześnie kontrahenci przedłożyli faktury VAT dokumentujące ww. czynności. Ustalono też, że za grudzień 2009r. podatnik nie złożył w terminie do organu podatkowego pierwszej instancji miesięcznego zestawienia oświadczeń o przeznaczeniu oleju opałowego. Termin złożenia zestawienia za ww. miesiąc upływał w dniu 25 stycznia 2010r., natomiast zestawienie zostało nadane w urzędzie pocztowym w dniu 28 stycznia 2010r. W związku z powyższym powołaną na wstępie decyzją organ podatkowy pierwszej instancji określił zobowiązanie podatkowe w podatku akcyzowym z tytułu niezachowania określonego przez ustawodawcę warunku przewidzianego w treści art. 89 ust. 14 ustawy z dnia 6 grudnia 2008r. o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2009r. Nr 3, poz. 11 ze zm.; dalej: u.p.a.), uprawniającego do zastosowania obniżonej stawki podatku akcyzowego przy sprzedaży wyrobów akcyzowych w postaci oleju opałowego i zastosował, odmiennie niż uczynił to podatnik, stawkę akcyzy stosownie do treści art. 89 ust. 4 pkt 1 u.p.a., tj. 1.822 zł/1.000 litrów w zw. z art. 89 ust. 16 u.p.a.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00