Orzeczenie
Wyrok WSA w Warszawie z dnia 20 września 2016 r., sygn. VI SA/Wa 381/16
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Grzegorz Nowecki Sędziowie Sędzia WSA Piotr Borowiecki Sędzia WSA Jacek Fronczyk (spr.) Protokolant st. sekr. sąd. Eliza Mroczek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 20 września 2016 r. sprawy ze skargi K. z siedzibą w W. na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] grudnia 2015 r. nr [...] w przedmiocie odmowy udzielenia prawa ochronnego na znak towarowy 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję z dnia [...] kwietnia 2015 r.; 2. zasądza od Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej na rzecz skarżącej K. z siedzibą w W. kwotę 2217 (dwa tysiące dwieście siedemnaście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
W dniu [...] lipca 2012 r. K. z siedzibą w W. zgłosiła do Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej, w celu uzyskania prawa ochronnego, znak towarowy słowno - graficzny L LEWIATAN, pod nr [...] lipca 2012 r. K. z siedzibą w W. zgłosiła do Urzędu, przeznaczony do oznaczania towarów i usług z klasy 35, 36, 41, 42 i 45.
Decyzją z dnia [...] lipca 2012 r. K z siedzibą w W. zgłosiła do Urzędu kwietnia 2015 r. nr [...] Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej, stosując art. 132 ust. 2 pkt 2 w związku z art. 145 ust. 3 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. - Prawo własności przemysłowej (t. j.: Dz. U. z 2013 r., poz. 1410), odmówił K. z siedzibą w W. udzielenia prawa ochronnego na znak towarowy słowno - graficzny L LEWIATAN w części dotyczącej usług z klasy 35, 36, 41 i 42.
W motywach rozstrzygnięcia Urząd Patentowy RP wyjaśnił, że zgłoszony znak towarowy L LEWIATAN jest podobny, w rozumieniu art. 132 ust. 2 pkt 2 ww. ustawy - Prawo własności przemysłowej, do zarejestrowanego znaku towarowego słowno - graficznego LEVIATAN nr [...], do zarejestrowanego znaku towarowego słowno - graficznego L LEVIATAN nr [...], do zarejestrowanego znaku towarowego słowno - graficznego L LEVIATAN SUPERMARKET, do zarejestrowanego znaku towarowego słownego leviatan nr [...], zarejestrowanego znaku towarowego słownego LEVIATAN nr [...], do zarejestrowanego znaku towarowego słownego L LEWIATAN POLSKA SIEĆ HANDLOWA nr [...]. Organ zaznaczył, że wszystkie wymienione znaki towarowe są znakami krajowymi i służą do oznaczania towarów i usług tego samego rodzaju, jak w przypadku zgłaszanego znaku towarowego. Ponadto, oznaczenia przeciwstawione charakteryzują się tak wysokim stopniem podobieństwa, że nawet w przypadku konsumenta-specjalisty zgłaszane oznaczenie może, zdaniem Urzędu, wprowadzać w błąd co do pochodzenia oznaczanych nim towarów i usług. W ocenie organu, zachodzi również niebezpieczeństwo uznania zgłaszanego znaku towarowego za odmianę znaku już wcześniej zarejestrowanego. Z tych względów brak jest podstaw do udzielenia prawa ochronnego na przedmiotowy znak towarowy na podstawie art. 132 ust. 2 pkt 2 ww. ustawy - Prawo własności przemysłowej.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right