Wyrok WSA w Łodzi z dnia 7 września 2016 r., sygn. II SA/Łd 411/16
Dnia 7 września 2016 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział II w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA Renata Kubot-Szustowska, Sędziowie Sędzia NSA Grzegorz Szkudlarek, Sędzia WSA Jolanta Rosińska (spr.), Protokolant Pomocnik sekretarza Izabela Bielińska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 7 września 2016 roku sprawy ze skargi G. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ł. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie nakazu usunięcia odpadów oddala skargę. a.bł.
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją z dnia [...] nr [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Ł. i, po rozpatrzeniu odwołania G.K. , uchyliło decyzję Burmistrza K. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie nakazu usunięcia odpadów w części dotyczącej punktu 3 rozstrzygnięcia i w tym zakresie orzekło, iż usuwane odpady będą przekazywane transportującemu odpady wykonującemu usługę transportu odpadów (spełniającemu wymagania określone przepisami prawa), któremu jednocześnie zostanie wskazane miejsce przeznaczenia odpadów oraz posiadacz odpadów (spełniający wymagania określone przepisami prawa), do którego należy dostarczyć odpady (pkt 1); utrzymało w mocy decyzję organu pierwszej instancji w pozostałej części (pkt 2).
Jak wynika z akt sprawy Burmistrz K. decyzją z dnia [...] nakazał G.K. usunięcie odpadów z nieruchomości położonej w K. przy ul. A (działka nr 21, obręb [...]) z obszaru działki narażonego na niebezpieczeństwo powodzi, określonego w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego na obszarze K. pn. "A", przyjętego uchwałą Rady Miejskiej w K. nr [...] z dnia [...] określonego na mapie stanowiącej załącznik do decyzji według następujących warunków: pkt 1 - termin usunięcia odpadów: w ciągu 6 miesięcy od dnia, w którym decyzja stanie się ostateczna; pkt 2 - rodzaj odpadów: kod 20 02 02 (gleba, ziemia, kamienie); pkt 3 - sposób usunięcia odpadów: wywiezienie odpadów z terenu nieruchomości i przekazanie innemu podmiotowi, który zgodnie z prawem może takie odpady przyjąć i zagospodarować. Organ I instancji uznał, iż nawożenie odpadów o kodzie 20 02 02 (gleba i ziemia, w tym kamienie) na obszar wyznaczony w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, jako narażony na niebezpieczeństwo powodzi, jest niezgodne z przepisami szczególnym. Natomiast na części terenu działki, która nie została objęta obszarem narażonym na ryzyko powodzi, nie doszło do naruszenia przepisów prawa budowlanego oraz prawa wodnego.