Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 28 września 2016 r., sygn. III SA/Gl 161/16
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Małgorzata Jużków (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Małgorzata Herman, Sędzia WSA Barbara Orzepowska-Kyć, Protokolant Katarzyna Lisiecka-Mitula, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 28 września 2016 r. przy udziale - sprawy ze skargi C. P. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie gier losowych (kary pieniężnej za urządzanie gier poza kasynem gry) 1) uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w R. z dnia [...] r. nr [...]; 2) zasądza od Dyrektora Izby Celnej w Katowicach na rzecz strony skarżącej kwotę 2.817 zł (słownie: dwa tysiące osiemset siedemnaście złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją z [...] r., nr [...] Dyrektor Izby Celnej w K. utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w R. z dnia [...] r., nr [...] wymierzającą C.P. karę pieniężną w kwocie [...] zł za urządzanie gier na automacie poza kasynem gry.
W podstawie prawnej rozstrzygnięcia organ powołał art. 233 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2015 r., poz. 613 - dalej jako op) oraz art. 2 ust. 5, art. 3, art. 4 ust. 1 pkt 1 lit. a, art. 6 ust. 1, art. 8, art. 89 ust. 1 pkt 2, ust. 2 pkt 2, art. 90 ust. 2 oraz art. 91 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz. U. nr 201, poz. 1540 ze zm. - dalej jako ugh).
Rozstrzygniecie zapadło w następującym stanie faktycznym.
C.P. prowadzi w W. działalność gospodarczą pod nazwą "A" ul. [...] . W dniu [...]r. w lokalu "A" funkcjonariusze celni przeprowadzili kontrolę w zakresie przestrzegania przepisów regulujących urządzanie i prowadzenie gier hazardowych w trakcie której ujawnili włączony i gotowy do gry automat o nazwie "B" nr [...]. Dalsze czynności kontrolne wykazały, że gry urządzane na tym automacie są grami losowymi i organizowane są w celach komercyjnych. Ponieważ C.P., jako właściciel lokalu, w dniu kontroli jednoznacznie nie wskazał właściciela automatu ale przedstawił umowę najmu z [...] r. zawartą ze spółką "C" z siedzibą w B. reprezentowaną przez prezesa zarządu J.S.. Celem umowy było wynajęcie Spółce 5m2 powierzchni dla zainstalowania na niej dwóch urządzeń zręcznościowych o nazwie "B". Dokonując weryfikacji zapisów umowy organ stwierdził, że nie odzwierciedla ona stanu faktycznego, gdyż w KRS od [...] r. jako prezes zarządu powyższej spółki widnieje A.M. i tylko on, zgodnie z regulacją Kodeksu spółek handlowych (art. 201 § 1) mógł podpisać umowę najmu. Stąd organ uznał, że to C.P. jest dysponentem automatu i prowadzi z jego wykorzystaniem działalność gospodarczą. Wskazał również, że wcześniej, do [...] r. C.P. podnajmował lokal spółce "D", która posiadała stosowne zezwolenie i prowadziła legalną działalność na posiadanych automatach do gier.