Orzeczenie
Postanowienie WSA w Poznaniu z dnia 10 sierpnia 2016 r., sygn. I SA/Po 1143/16
Wstrzymanie wykonania aktu
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Katarzyna Wolna-Kubicka po rozpoznaniu w dniu 10 sierpnia 2016 r. na posiedzeniu niejawnym wniosku skarżącej o wstrzymanie wykonania decyzji w sprawie ze skargi A w P na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...], nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych za 2011 r.; postanawia oddalić wniosek.
Uzasadnienie
Skarżąca reprezentowana przez profesjonalnego pełnomocnika - doradcę podatkowego pismem z dnia [...], wniosła do tutejszego Sądu skargę na wymienioną w rubrum niniejszego orzeczenia decyzję Dyrektora Izby Skarbowej, utrzymującą w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego z dnia [...], nr [...] określającą skarżącej zobowiązanie podatkowe w podatku dochodowym od osób prawnych za [...], na kwotę [...].
Pismem z dnia [...], pełnomocnik skarżącej wniósł o wstrzymanie wykonania w całości zaskarżonej decyzji. Uzasadniając wniosek w tym zakresie podano, że Dyrektor Izby Skarbowej postanowieniem z dnia [...], odmówił skarżącej wstrzymania wykonania zaskarżonej decyzji. Dalej wskazano, że od momentu wszczęcia egzekucji z konta skarżącej ściągnięto ok. [...], co skutkowało koniecznością zaciągnięcia kredytów bankowych i kupieckich, celem utrzymania płynności finansowej i uniknięcia niewypłacalności, która w dalszej perspektywie mogłaby spowodować upadłość skarżącej. Wyjaśniono również, że bank po analizie zdolności kredytowej spółki w trybie jednodniowym rozpatrzył pozytywnie wniosek o kredyt. Zastrzeżono przy tym, że bank został powiadomiony o obciążeniach bieżących i przyszłych z tytułu roszczeń organu. Uzasadniając wniosek o wstrzymanie wykonania zaskarżonej decyzji podniesiono również, że dalsza egzekucja może doprowadzić do konieczności zbycia nieruchomości spółki również poniżej ich wartości, co wiązałoby się z nieodwracalną szkodą. Wyjaśniono również, że powyższe postępowanie powoduje istotne straty z uwagi na trwający obecnie "wysoki sezon" dla branży klimatyzacji. W tym kontekście wyjaśniono, że utrata tak dużych środków przez wnioskodawczynie spowoduje, że jej możliwości realizacji zleceń znacznie spadną oraz, że spółka nie ma tak efektywnej możliwości realizacji zleceń, jak powinno to mieć miejsce w normalnych warunkach.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right