Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 4 sierpnia 2016 r., sygn. I SA/Po 50/16

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Katarzyna Nikodem Sędziowie Sędzia WSA Karol Pawlicki Sędzia WSA Aleksandra Kiersnowska - Tylewicz (spr.) Protokolant st. sekr. sąd. Agnieszka Ratajczak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 04 sierpnia 2016r. sprawy ze skargi SW na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy zwolnienia od podatku od nieruchomości I. uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję Wójta Gminy z dnia [...], nr [...]; II. umarza postępowanie administracyjne; III. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego na rzecz skarżącego SW kwotę [...] zł ( [...] złotych 00/100 ) tytułem zwrotu kosztów sądowych.

Uzasadnienie

Wójt Gminy Malanów decyzją z dnia [...] lutego 2015 r., nr [...] wydaną wobec S. W. (dalej zwanego również skarżącym) odmówił zwolnienia z podatku od nieruchomości budynków położonych w miejscowości A. [...], [...] X. działka nr [...] o powierzchni [...] m2.

W dniu [...] stycznia 2015 r., wpłynął do organu podatkowego I instancji wniosek skarżącego o udzielenie zwolnienia z podatku od nieruchomości dla budynków mieszczących się na wskazanej powyżej nieruchomości.

Rada Gminy Malanów w dniu 27 marca 2014 r. podjęła, na podstawie art. 7 ust. 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, uchwałę w sprawie zwolnień budynków z podatku od nieruchomości dla przedsiębiorców z tytułu realizacji inwestycji na terenie Gminy Malanów w ramach pomocy de minimis. Zgodnie z § 2 ust. 1 uchwały zwolniono z podatku od nieruchomości za dany rok kalendarzowy do dnia 31 grudnia 2020 r. budynki lub ich części stanowiące własność podatnika związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Omawiany przepis wymienia również kryteria, jakie muszą spełniać budynki lub ich części aby skorzystać z przewidzianego w nim zwolnienia. W niniejszej sprawie materialnoprawną podstawę udzielenia wnioskowanego zwolnienia stanowiły właśnie postanowienia § 2 ust. 1 powołanej uchwały. Zastosowanie wskazanego przepisu wymaga aby budynek był własnością podatnika-przedsiębiorcy oraz był związany z prowadzeniem działalności gospodarczej. Skarżący jest współwłaścicielem wraz z małżonką wymienionej na wstępie nieruchomości. Z dołączonego do wniosku wydruku z CEIDG wynika z kolei, że miejscem wykonywania działalności gospodarczej skarżącego jest miejscowość B. [...]. Z umowy dzierżawy z dnia 10 marca 2014 r. wynika, że skarżący wraz z małżonką wydzierżawili osobie trzeciej na 20 lat nieruchomość położoną w A. [...] na działce nr [...].

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00