Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 24 sierpnia 2016 r., sygn. I SA/Po 86/16

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Karol Pawlicki Sędziowie Sędzia WSA Ireneusz Fornalik Sędzia WSA Aleksandra Kiersnowska - Tylewicz (spr.) Protokolant ref. staż. Karolina Samolczyk po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 24 sierpnia 2016 r. sprawy ze skargi SM w [...] na interpretacje indywidualną Prezydenta [...] z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku od nieruchomości I. uchyla zaskarżoną interpretację w zakresie, w jakim stanowisko wnioskodawcy wyrażone w punkcie 2 wniosku uznano za nieprawidłowe; II. oddala skargę w pozostałej części; III. zasądza od Prezydenta [...] na rzecz strony skarżącej kwotę [...] zł (słownie: [...] zł) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Pismem z dnia [...] czerwca 2014 r., [...] Spółdzielnia Mieszkaniowa "A." w X. (dalej zwana spółdzielnią lub skarżącą) zwróciła się do Prezydenta Miasta X. z wnioskiem o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od nieruchomości w zakresie dotyczącym zastosowania właściwej stawki tego podatku.

W toku postępowania interpretacyjnego organ wezwał spółdzielnię do uzupełnienia własnego stanowiska w sprawie oceny prawnej stanu faktycznego przedstawionego we wniosku. Odpowiadając na wezwanie skarżąca przedstawiła ocenę prawną stanu faktycznego w odniesieniu do każdego z pytań postawionych we wniosku.

Z przedstawionego przez skarżącą stanu faktycznego wynika, że działa ona jako spółdzielnia mieszkaniowa, realizująca cele, o których mowa w art. 1 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych związane z zaspokajaniem potrzeb mieszkaniowych swoich członków i ich rodzin oraz potrzeb gospodarczych, kulturalnych, oświatowych i innego rodzaju potrzeb społecznych. Poza działalnością, o której mowa w art. 1 ust. 2 wskazanej powyżej ustawy zaznaczono, że jest również taka sfera działalności spółdzielni, która musi być w pewnych okolicznościach realizowana. Działalność ta została określona w art. 1 ust. 3 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, zgodnie z którym spółdzielnia ma obowiązek zarządzania nieruchomościami stanowiącymi jej mienie lub nabytym na podstawie ustawy mieniem jej członków. Dalej skarżąca wyjaśniła, że prowadzi typową dla spółdzielni mieszkaniowej działalność polegającą na dostarczaniu i zarządzaniu lokalami mieszkalnymi, garażami oraz lokalami użytkowymi. Podstawowa działalność spółdzielni we wpisie do KRS określona jest jako wynajem lub zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi. Dodatkowo spółdzielnia prowadzi działalność gospodarczą polegającą na wynajmie lokali użytkowych, miejsc reklamowych, dzierżawie gruntu, prowadzeniu odpłatnej lub nieodpłatnej działalności społeczno-kulturalnej dla mieszkańców oraz świadczeniu usług telekomunikacyjnych. Skarżąca użytkuje lokale własne na swoje potrzeby, służące zaspokajaniu statutowych potrzeb członków spółdzielni oraz ich rodzin w zakresie kulturalno-społecznym takim jak np. świetlice, harcówki.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00