Orzeczenie
Postanowienie WSA w Gliwicach z dnia 17 sierpnia 2016 r., sygn. III SA/Gl 363/16
Prawo pomocy
Referendarz sądowy w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Gliwicach Leszek Wolny po rozpoznaniu w dniu 17 sierpnia 2016 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi A s.c. E. K., A. B. w M. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia [...]r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług w kwestii wniosku o przyznanie skarżącej prawa pomocy w zakresie obejmującym zwolnienie od kosztów sądowych postanawia: 1. zwolnić skarżącą z obowiązku uiszczenia części każdorazowej opłaty sądowej, przekraczającej kwotę 300 (trzysta) zł; 2. w pozostałym zakresie odmówić przyznania prawa pomocy.
Uzasadnienie
W skardze na ww. decyzję zawarty został wniosek o zwolnienie od kosztów sądowych. Następnie wniosek ten został złożony na urzędowym formularzu PPPr. Skarżąca spółka jest w postępowaniu reprezentowana przez profesjonalnego pełnomocnika procesowego z wyboru w osobie radcy prawnego.
W uzasadnieniu swojego wniosku, skarżąca spółka stwierdziła, że w związku ze swoją trudną sytuacja finansową nie jest w stanie ponieść kosztów sądowych w tej sprawie. Jedyny kontrahent spółki nie reguluje swoich należności - a takie wielomiesięczne opóźnienia w spłacie należności za wykonane prace powodują utratę płynności finansowej wnioskodawcy. Oprócz opóźnień kontrahenta w spłacie jego zobowiązań, także koszty wynajmu pomieszczeń, koszty osobowe, podatki i składki ZUS sprawiają, że dochody uzyskiwane przez spółkę regularnie się zmniejszają - w ciągu ostatnich dwóch lat działalność gospodarcza prowadzona jest ze stratą. Sytuacja wspólników również jest na tyle ciężka, że nie maja oni możliwości poniesienia kosztów związanych z opłatą sądową.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right