Wyrok WSA w Warszawie z dnia 19 lipca 2016 r., sygn. VI SA/Wa 312/16
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Zdzisław Romanowski (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Jacek Fronczyk Sędzia WSA Pamela Kuraś-Dębecka Protokolant st. sekr. sąd. Eliza Mroczek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 19 lipca 2016 r. sprawy ze skargi Z. Sp. z o.o. z siedzibą w W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia [...] grudnia 2015 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wydania zezwolenia na zajęcie pasa drogowego oddala skargę w całości
Uzasadnienie
Zaskarżoną w tej sprawie decyzją z [...] grudnia 2015 r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w W. (dalej SKO, organ odwoławczy), po rozpatrzeniu odwołania Z. Sp. z o.o. z siedzibą w W. (dalej skarżąca spółka), na zasadzie art. 138 § 1 pkt 1 kpa, w całości utrzymało w mocy decyzję Prezydenta W. (dalej organ I instancji) z [...] października 2015 r., którą organ ten w oparciu o przepisy art. 19 ust. 5 i art. 39 ust. 1 pkt 1 i ust. 3 ustawy z 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (Dz. U. z 2015 r. poz. 460 ze zm., dalej ustawa udp) odmówił skarżącej spółce wydania zezwolenia na zajęcie fragmentu pasa drogowego drogi powiatowej ul. B. rej. nr [...] w celu funkcjonowania w nim kiosku handlowego o łącznej powierzchni 30m2 w terminie od 1 lutego 2015 r. do 31 stycznia 2016 r.
O powyższe zezwolenie skarżąca wystąpiła wnioskiem z 16 stycznia 2015 r. (data wpływu do organu) wskazując, że branżą prowadzoną w obiekcie będzie "sklep z napojami niealkoholowymi (napoje energetyczne) 25m2, urządzenia rozrywkowe na 5m2".
Decyzją z [...] marca 2015 r. organ I instancji uwzględnił wniosek zezwalając skarżącej spółce na zajęcie ww. odcinka pasa drogowego na wskazany we wniosku okres oraz "umieszczenie w nim kiosku handlowego - punkt gier na automatach o niskich wygranych"; ustalił również skarżącej (pkt 5) opłatę z tego tytułu (wynikającą z iloczynu zajętej powierzchni - 30m2, stawki opłaty - 10 zł/m2 dziennie i 365 dni zajęcia terenu) w wysokości 109500 zł i termin jej wniesienia. Skarżąca odwołała się od tej decyzji do SKO w części, tj. w zakresie pkt 5 ustalającego opłatę. Jednak skutkiem odwołania skarżącej SKO decyzją z [...] czerwca 2015 r., działając na podstawie art. 138 § 2 w zw. z art. 7, 77 § 1 i 107 § 3 kpa, uchyliło ww. decyzję z [...] marca 2015 r. w całości i przekazało sprawę organowi I instancji do ponownego rozpatrzenia. Według SKO decyzja podlega uchyleniu w całości, gdyż zapadła bez wyjaśnienia okoliczności sprawy istotnych dla rozstrzygnięcia, w szczególności rodzaju działalności prowadzonej w kiosku, co wprost przekłada się na wysokość opłaty za zajęcie pasa drogowego. Organ przytoczył w kontekście tego stanowiska treść art. 40 ust. 1, ust. 2 pkt 1, 2, 3, 4, ust. 3, 6 i 8 udp, podnosząc następnie, że na podstawie zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego (sporządzony pobieżnie protokół z kontroli pasa, gdzie stwierdzono zainstalowanie automatów do gier o podanych numerach, wątpliwej jakości kserokopie zdjęć z oględzin i pismo Dyrektora Izby Celnej w W. stwierdzające, że urządzenia te mogą naruszać przepisy ustawy z 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych, przy czym fraza "mogą naruszać" oznacza jedynie przypuszczenie organu celnego, co nie wystarcza do poczynienia wiążących ustaleń stanu faktycznego) nie jest w stanie stwierdzić, jakiego rodzaju urządzenia znajdują się w kiosku skarżącej spółki, a zatem jaka stawka opłaty za zajęcie pasa drogowego winna znaleźć zastosowanie. Dla rozstrzygnięcia sporu niezbędne będzie uzyskanie dowodów, jaki rodzaj urządzeń zamierza eksploatować skarżąca spółka w okresie objętym wnioskiem o zezwolenie, a to przez zwrócenie się do urzędu celnego o informację na temat dowodów jednoznacznie wskazujących na rodzaj urządzeń znajdujących się w posiadaniu spółki, dopuszczenie dowodu z opinii biegłego na okoliczność ustalenia rodzaju tych urządzeń i zasad ich funkcjonowania, przesłuchania - w razie potrzeby - osoby uprawnionej do reprezentowania skarżącej na okoliczności podnoszone w odwołaniu.