Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 6 lipca 2016 r., sygn. IV SA/Po 255/16

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Jerzy Stankowski (spr.) Sędziowie WSA Ewa Kręcichwost-Durchowska WSA Maciej Busz Protokolant st.sekr.sąd. Justyna Hołyńska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 06 lipca 2016 r. sprawy ze skargi Prokuratora Okręgowego w Poznaniu na decyzję Starosty [...] z dnia [...] września 2015 r. nr [...] w przedmiocie zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę uchyla zaskarżoną decyzję

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] września 2015 r., nr [...] (znak [...]) Starosta P. (zwany dalej "Starostą") zatwierdził na wniosek Spółki A z siedzibą w P. projekt budowlany i udzielił pozwolenia na budowę dla inwestycji obejmującej instalację do biologicznego przetwarzania odpadów na działce nr [...] w miejscowości K., gmina S.

Powyższa decyzja wydana została w następujących okolicznościach faktycznych.

Z akt sprawy (załącznika do projektu budowlanego zatwierdzonego przez Starostę - zob. k. 150 projektu) wynika, że decyzją z dnia [...] listopada 2014 r., znak [...] Wójt Gminy S. (zwany dalej "Wójtem"), działając na podstawie art. 71 ust. 1 , art. 75 ust. 1 pkt 4 oraz art. 2 ustawy z dnia 3 października 2008 r. (Dz. U. Nr 199, poz. 1227 ze zm.) (obecnie tekst jednolity tej ustawy opublikowano w Dz. U. z 2016 r., poz. 535 - uw. WSA) - ustalił na rzecz Spółki A środowiskowe uwarunkowania dla przedsięwzięcia polegające na budowie instalacji do biologicznego przetwarzania odpadów w miejscowości K., gmina S.. Jednocześnie w decyzji tej określono szczegółowe uwarunkowania dotyczące realizacji i eksploatacji przedsięwzięcia. Z punktu widzenia przedmiotu niniejszej sprawy należy odnotować, że w obszernym uzasadnieniu decyzji środowiskowej wskazano, iż oddziaływania przedsięwzięcia muszą być rozpatrywane w kontekście ich kumulacji z oddziaływaniami istniejących już sortowni odpadów oraz składowiska odpadów innych niż niebezpieczne i obojętne w miejscowości K.. Zaznaczono także, że mechaniczno-biologiczne przetwarzanie odpadów ma na celu zmniejszenie oddziaływania jakie na środowisko mają składowiska odpadów innych niż niebezpieczne i obojętne. Na obiektach tych składowane są między innymi odpady biodegradowalne, które w wyniku procesów zachodzących wewnątrz zdeponowanej masy odpadów są źródłem wysoko zanieczyszczonych odcieków składowiskowych i biogazu. Organ podkreślił, że składowiska przez wiele lat po zakończeniu ich eksploatacji stanowią poważne zagrożenie dla środowiska. Celem planowanego w decyzji środowiskowej przedsięwzięcia jest redukcja biologicznej aktywności frakcji biodegradowalnej zmieszanych odpadów komunalnych poprzez zastosowanie procesu biostabilizacji. Proces ten pozwala przyspieszyć przemiany chemiczne frakcji biodegradowalnej (jakie zachodziłyby w bryle składowiska przez wiele lat) i przeprowadzić je w kontrolowanych warunkach. Ponadto Wójt wskazał, że w wyniku stabilizacji zmniejszeniu ulegnie masa frakcji biodegradowalnej przeznaczonej do zdeponowania na kwaterze składowiska.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00