Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 28 lipca 2016 r., sygn. I SA/Ol 523/16

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Jolanta Strumiłło (sprawozdawca), Sędziowie sędzia WSA Ryszard Maliszewski,, sędzia WSA Wiesława Pierechod, Protokolant specjalista Paweł Guziur, po rozpoznaniu w Olsztynie na rozprawie w dniu 28 lipca 2016r. sprawy ze skargi B. S. na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia "[...]" nr "[...]" w przedmiocie zobowiązania podatkowego w podatku akcyzowym za miesiące od maja do grudnia 2010 r. I. uchyla zaskarżoną decyzję; II. zasądza od Dyrektora Izby Celnej na rzecz skarżącej kwotę 5 152 (pięć tysięcy sto pięćdziesiąt dwa) zł. tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

B. S. (dalej powoływana jako "strona, "skarżąca", "podatnik") wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie skargę na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia "[...]" r. utrzymującą w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego z dnia "[...]"określającą skarżącej wysokość zobowiązania podatkowego w podatku akcyzowym za okresy rozliczeniowe od maja do grudnia 2010 r. w łącznej kwocie 76 706 zł.

Z przedstawionego w uzasadnieniu zaskarżonej decyzji stanu faktycznego sprawy wynika, że wobec skarżącej Naczelnik Urzędu Celnego postanowieniem z dnia "[...]". wszczął z urzędu postępowanie podatkowe w zakresie podatku akcyzowego za miesiące od maja do grudnia 2010r. Podstawę do wszczęcia postępowania stanowił materiał dowodowy z kontroli podatkowej przeprowadzonej przez funkcjonariuszy Urzędu Celnego w zakresie wywiązywania się z obowiązku podatkowego w zakresie podatku akcyzowego za okres od 01.12.2009r. do 31.12.2010r. W okresie objętym kontrolą skarżąca prowadziła działalność gospodarczą w postaci stacji paliw znajdującej się w G., w ramach której dokonywała obrotu m.in. olejem opałowym oraz olejem napędowym przeznaczonym do celów opałowych, zabarwionym na czerwono i oznaczonym nieusuwalnym znacznikiem.

Podczas czynności kontrolnych ustalono, że od maja 2010r. strona dokonywała zakupu oleju napędowego grzewczego/oleju opałowego lekkiego u jednego kontrahenta. W wyniku porównania zapisów rachunkowych, nie stwierdzono nieprawidłowości w zakresie zaewidencjonowania faktur zakupu oleju opałowego w dokumentacji finansowo-księgowej kontrolowanej. Celem weryfikacji dokonanych przez Stronę transakcji zakupu oleju opałowego zwrócono się do ww. podmiotów o ich potwierdzenie. Kontrahent potwierdził sprzedaż oleju napędowego grzewczego/oleju opałowego lekkiego w ilości zgodnej z ilością zaewidencjonowaną w dokumentacji księgowej strony postępowania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00