Wyrok WSA w Lublinie z dnia 5 lipca 2016 r., sygn. III SA/Lu 1290/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jerzy Drwal (sprawozdawca), Sędziowie WSA Ewa Ibrom,, WSA Ewa Kowalczyk, Protokolant Referent stażysta Michał Białowski, po rozpoznaniu w Wydziale III na rozprawie w dniu 5 lipca 2016 r. sprawy ze skargi T.B. F. D. Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w D. na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia [...] lipca 2015 r. nr [...] w przedmiocie określenia kwoty cła podlegającej retrospektywnemu zaksięgowaniu oddala skargę.
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją z dnia [...] lipca 2015 r. Dyrektor Izby Celnej rozpatrzył odwołanie T.B. F. D. Spółki z o.o. z siedzibą w D. i utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w L. z dnia [...] kwietnia 2015 r. określającą niezaksięgowaną kwotę należności celnej wynikającej z długu celnego w wysokości 8021 zł.
Rozstrzygnięcie organu odwoławczego zapadło w sprawie, której stan przedstawiał się następująco.
W dniu [...] lutego 2012 r. według dokumentu SAD Nr [...] w imieniu T.B. [...] D. Sp. z o.o. zgłoszono do procedury dopuszczenia do obrotu towar (koncentrat jabłkowy w ilości 24.000 kg) z deklaracją wartości celnej i kwotą długu celnego. Podstawą danych podanych w zgłoszeniu były m.in.: faktura Nr [...] z dnia 17 lutego 2012 r. wystawiona przez S. I. LLP dla odbiorcy (z ceną jednostkową 570 EURO za tonę towaru), deklaracja wartości celnej D.W. 1, dokument przewozowy CMR, świadectwo pochodzenia Form A oraz certyfikat jakości wystawiony przez producenta - firmę J. D. z Ukrainy. Zgłoszenie celne jako odpowiadające wymogom formalnym określonym w art. 62 rozporządzenia Rady (EWG) Nr 2913/92 ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny ( dalej jako WKC) zostało przyjęte przez organ celny.
Kontrola postimportowa powyższego zgłoszenia dokonana w trybie art. 78 ust. 2 WKC wskazywała, że wartość transakcyjna towaru budziła uzasadnione wątpliwości. Wynikały one między innymi z faktu, że zgodnie z fakturą dołączoną do ukraińskiego zgłoszenia celnego wywozowego eksporter, tj. firma PP "TD M. " z Ukrainy sprzedała koncentrat soku jabłkowego firmie S. [...] LLP z Wielkiej Brytanii za cenę jednostkową 1,80 EUR/kg i tego samego dnia firma S. [...] LLP sprzedała koncentrat soku jabłkowego firmie T.B. [...] D. Sp. z o.o. za cenę 0,57 EUR/kg. Wątpliwości co do realności zadeklarowanej wartości celnej towaru potwierdzała analiza dostępnych danych na temat cen koncentratu soku jabłkowego importowanego z Ukrainy do Polski (według ogólnopolskiej bazy "Alina") oraz do Niemiec (w świetle danych Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej z W.).