Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 20 lipca 2016 r., sygn. III SA/Kr 1622/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący WSA Halina Jakubiec (spr.) Sędziowie WSA Bożenna Blitek WSA Janusz Bociąga Protokolant sekretarz sądowy Renata Nowak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 20 lipca 2016 r. sprawy ze skargi "A" Sp. z o.o. w B. na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia 19 października 2015r. nr [ ] w przedmiocie wymierzenia kary pieniężnej za urządzanie gier na automatach poza kasynem gry skargę oddala

Uzasadnienie

Dyrektor Izby Celnej po rozpatrzeniu odwołania A Sp. z o.o. - dalej skarżącej, decyzją z dnia 19 października 2015r. nr [...] utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego z dnia [...] 2015r. nr [...] wymierzającą skarżącej karę pieniężną w wysokości 36.000 zł za urządzanie gier na trzech automatach poza kasynem gry.

Jako podstawę prawną decyzji wskazał przepisy art. 8, 89 ust. 1 pkt 2, ust. 2 pkt 2, art. 90, art. 91 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz.U. Nr 201, poz. 1540 ze zm.) oraz przepis art. 233 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2012r., poz. 749, ze zm.).

Powyższa decyzja została wydana w oparciu o następujący stan faktyczny:

W dniu 8 grudnia 2013 r. funkcjonariusze Urzędu Celnego przeprowadzili kontrolę w lokalu "J", ul. P S, w zakresie przestrzegania przepisów ustawy o grach hazardowych. Z kontroli sporządzono protokół o numerze [...]. Z dokonanych w trakcie kontroli ustaleń wynika, iż w lokalu stwierdzono trzy urządzenia do gry (automaty Hot Spot o nr [...], [...], [...]) będące własnością A Sp. z o.o., które w chwili rozpoczęcia kontroli były włączone i gotowe do gry. Kontrolujący przeprowadzili na podstawie art. 32 ust. 1 pkt 13 ustawy o Służbie Celnej eksperymenty na tych automatach (gry kontrolne), i na tej podstawie ustalili, że prowadzone na nich gry są grami losowymi, w których grający nie ma wpływu na ich wynik, w związku z czym spełniają kryteria określone definicją art. 2 ust. 5 ustawy o grach hazardowych. Bębny na poddanych eksperymentom urządzeniach wykonywały ruch obrotowy, a następnie zatrzymywały się samoczynnie bez udziału grającego. Ponadto gry na spornych urządzeniach miały charakter komercyjny, tzn. były urządzane w celu osiągnięcia zysku i przynosiły skarżącej dochody, bowiem rozpoczęcie gry było uwarunkowane wpłatą określonej kwoty przez grającego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00